Çad'da Boko Haram örgütünün düzenlediği iddia edilen bombalı saldırılarda ölü sayısının 41'e ulaştığı kaydedildi.
Hükümetten yayımlanan açıklamada, Çad Gölü'ne yakın Baga Sola kentindeki halk pazarında ve göçmen kampında düzenlenen 3 ayrı bombalı saldırıda 41 kişinin öldüğü, 48 kişinin de yaralandığı bildirildi.
- Saldırıyı 5 canlı bomba yaptı
Açıklamada, saldırıları 5 intihar eylemcisinin düzenlediği belirtildi.
Polis Sözcülerinden Paul Manga, saldırıyı Boko Haram'ın düzenlediğini tahmin ettiklerini söyledi.
Siyasi yetkililer ise Devlet Başkanı Idriss Deby Itno'nun saldırılardan sonra güvenlik yetkilileriyle toplandığını duyurdu.
Daha önce askeri kaynakların yaptığı açıklamada, ilkinin balık pazarında, diğer ikisinin de kırsaldaki mülteci kampında düzenlenen 3 patlamada en az 38 kişinin öldüğü, 50'ye yakın kişinin de yaralandığı ifade edilmişti.
Başkent Encemine'de 15 Haziran ve 12 Temmuz'da da saldırılar düzenlenmiş, 53 kişi ölmüştü.
Saldırıları düzenledikleri iddia edilen 10 Boko Haram militanı anti-terör yasası kapsamında yargılandıktan sonra 29 Ağustos'da infaz edilmişti.
Çad, Nijer, Nijerya, Kamerun ve Benin, Boko Haram ile mücadele kapsamında Ortak Çok Uluslu Müdahale Gücü oluşturmuştu. Müdahale gücünün göreve başladığında, Boko Haram ile silahlı grupların saldırılarına maruz kalan bölgelerde güvenliğin, istikrarın ve insani yardımın sağlanması için çalışması planlanıyor. Müdahale gücünün operasyonlara başlaması için BM'nin oylama yapması bekleniyor.