İsrail'in Gazze sınırına düzenlediği saldırılar sırasında yaralanan Filistinlileri tedavi gördükleri Şifa Hastanesi'nde ziyaret eden Haniye, Gazze'nin ablukaya, acılarına, uzaklığa ve komplolara rağmen Kudüs ve Batı Şeria'daki mücadeleyi desteklediğini söyledi.
Mescid-i Aksa'ya yönelik düşmanlığın devam etmesi durumunda Filistin halkının tüm öfkesinin patlayacağı konusunda dünyayı uyarmıştık" diyen Haniye, "Kudüs ve Mescid-i Aksa intifadası, taş, sapan, bıçak ve kanla mühürlü mesajını ulaştırdı" ifadesini kullandı.
Müslümanlara Kudüs, Batı Şeria ve intifadaya destek verme ve Mescid-i Aksa'yı savunma çağrısında bulunan Haniye, "Gazze, Kudüs'ü korumaktan vazgeçmeyecek" diye konuştu. 
İsrail askerlerinin, önceki gün Gazze'nin sınır bölgelerinde, Batı Şeria ve Kudüs'teki ihlalleri protesto eden Filistinlilere göz yaşartıcı gazın yanı sıra gerçek ve plastik mermilerle müdahalesi sonucu 62 kişi yaralanmıştı.
Yahudi yerleşimcilerin, geçen ağustos ayı başlarında Nablus'ta Filistinli bir ailenin evini kundaklamasıyla başlayan gerginlik, Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarla tırmanmış, Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerle ciddi boyutlara ulaşmıştı. Ay başından bu yana İsrail'in saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 33'e yükselirken, olaylarda 6 da İsrailli öldü.