Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Operasyon Dairesi Başkanı Andrey Kartapolov, Rusya’nın stratejik bombardman uçaklarının Suriye’deki terör hedeflerine yoğun saldırılar gerçekleştirdiğini, Tu-22M3 uçaklarının Rakka ve Deyr ez-Zor’da IŞİD’e ait 6 mevziyi hedef aldığını belirtti.

 
Kartapolov, Rus jetinin IŞİD’in 3 petrol rafinerisini, bir mühimmat deposu ve havan topu üretim tesisini imha ettiğini söyledi.
 
'138 HEDEF VURDUK'
 
Operasyonun planlandığı gibi ilerlediğini kaydeden Kartapolov, Suriye’deki Hmeymim Üssü’nden havalanan Rus jetlerinin bugün toplamda 98 sorti gerçekleştirmesinin ve teröristlere ait 190 hedefi vurmasının hedeflendiğini belirtti. Kartapolov Sabah saatlerinden bu yana 60 sortinin gerçekleştirildiğini ve 138 hedefin vurulduğunu vurguladı.
 
'3 IŞİD KOMUTANINI ÖLDÜRDÜK'
 
Kartapolov, saldırılar neticesinde Halep’te 3 IŞİD komutanının öldürüldüğünü söyledi. Kartapolov “Rus jetlerinin gerçekleştirdiği hava saldırıları neticesinde IŞİD’in Halep’te faaliyet gösteren Ebu Nurlbagasi, Muhammed İbn Hayrat ve El Okaba isimli üç komutanı öldürüldü. Bilgi IŞİD militanları tarafından da doğrulandı” dedi.
 
'MİLİTANLAR EMİRLERİ DİNLEMİYOR'
 
Teröristlerin Rusya’nın saldırıları neticesinde büyük kayıplar verdiğini kaydeden Kartapolov, terörist liderlerin militanlar üzerinde kontrolü kaybettiğini ve militanlar ile komutanların verilen emirleri yerine getirmeyi reddettiğini söyledi.
 
Kartapolov “Humus’da Rus jetlerinin saldırıları neticesinde teröristler büyük kayıplar verdi. Emirlerin yerine getirilmediğine dair bilgiler elimize ulaştı. Sözgelimi Ebu Hussan kod adlı komutanın, militanları Humus’un Tabliseh kasabasına sevk etmeyi reddettiği belirtildi” dedi.
 
Kartapolov, operasyonların başarısını uçaklar ve İHA’larla elde edilen bilgilere dayandırarak, teröristlerin verdiği can kayıplarına dair bilgileri de Suriye ordusundan aldıklarını belirtti.
 
(Kaynak: Sputnik)