Adil Rusya Partisi Milletvekili Gudkov, Facebook üzerinden yaptığı  açıklamada, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinden  sonra bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarına baskı uygulandığı yönündeki haberleri  değerlendirdi.

 
Bir ülkenin yönetimi ile halkını birbirine karıştırmanın büyük bir  hata olduğunu belirten Gudkov, "Onları (Türk vatandaşlarını) Rusya'ya almıyorlar.  Havalimanında onlarca saat beklemeye zorlayarak geri gönderiyorlar. Söyleyin  bana, Türk öğrenciler mi uçağı vurdu? Türk inşaatçılar mı pilotu öldürdü?"  ifadelerini kullandı.
 
DEDELERİMİZ BUNUN İÇİN Mİ SAVAŞTI
 
Gudkov, Nazizm'in insanları ırk ve milliyet gibi seçemeyecekleri  faktörlerden dolayı ayırma tabi tutmak olduğunu ifade ederek, "Rusya'da yaşanan  ve televizyonlarda propagandası yapılan da tam olarak bu. Dedelerimiz bunun için  mi savaştı?" diye sordu.
 
Kırım'ın ilhakı, Ukrayna'daki iç savaş ve diğer olaylardan dolayı yurt  dışındaki Rus vatandaşlarına ayrımcılık yapılmadığına işaret eden Gudkov,  açıklamasında, "Peki Nazizm Ukrayna'da mı Rusya'da mı yeniden doğuyor? Sonradan  yüzünüzün kızarmaması için durun ve düşünün" ifadesine yer verdi.