Suriyeli muhalif gruplar, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ta düzenlenen toplantının ilk gününde Cenevre mutabakatı gereğince Beşşar Esed'in tam yetkili geçiş hükümetinde ve Suriye'nin geleceğinde yer almaması şartıyla rejim ile müzakereye oturabilecekleri yönünde karar aldı. Konu, bugün yayımlanması beklenen sonuç bildirisinde net olarak ifade edilecek.

ORTAK POZİSYON
Suriye muhalefetinin siyasi ve askeri unsurları, 18 Aralık'ta New York'ta gerçekleştirilecek Suriye görüşmeleri öncesinde Riyad'da ortak pozisyon belirlemeye çalışıyor.

GÖRÜŞMELER DEVAM EDECEK
Toplantıya katılan gruplardan alınan bilgiye göre, sabah başlayan oturumda geçen ayki Viyana görüşmelerinde yönetimle ilgili 6 aylık geçiş süreci ve 18 ay sonra oluşturulması öngörülen yeni hükümetle ilgili konular tartışıldı. Oturumun sonunda yapılan istişareden, Ocak 2014'te Esed rejimiyle başlayan görüşmelerin devam edilmesi sonucu çıktı.
Buna göre, Esed'le Cenevre-1 Bildirisi ve BM'nin 2118 sayılı kimyasal silahlarla ilgili kararı çerçevesinde masaya oturulacak. Tam yetkili geçiş hükümetinde ve seçim sonrası oluşturulacak yeni hükümette Esed'in yeri olmayacak. Ayrıca, BM'nin Esed'in sivillere yönelik kullandığı kimyasal silahlarla ilgili araştırmayı yürüten Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) süreci de devam edecek. BM yetkilileri KSYÖ'nün şubat ayında hazırladığı ilk raporu BM Güvenlik Konseyi'ne sunacağını açıklamıştı.

HUMUS'TAN AYRILDILAR
Suriye'de muhalif güçlerle rejim arasında beklenen ateşkes öncesinde yapılan üç aşamalı planın ikinci aşaması kapsamında ateşkesi kabul etmeyenler ve hastalık gibi özel durumu olan siviller, Humus'un El-Vaar Mahallesi'nden ayrılmaya başladı. Bu kapsamında 300 kişilik silahlı grup mahalleden ayrıldı. Kalan 160 aileden 450 kişinin de gün içinde ayrılması bekleniyor.

Kaynak: Yenişafak