Kuzey Kore'nin yer altında hidrojen bombası denemesinde bulunduğunu iddia etmesi üzerine acil olarak toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Pyongyang yönetimini şiddetle kınayarak, yeni yaptırımlar uygulanması için çalışma başlatılması kararı aldı.  

BM'nin ocak ayı dönem başkanı Uruguay'ın BM Daimi Temsilcisi Elbio Rosselli başkanlığında kapalı toplantıda bir araya gelen BMGK üyeleri, Kuzey Kore'yi denemesinden dolayı "şiddetle" kınayan basın bildirisi yayımladı.  

Büyükelçi Rosselli toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesine karşı yeni yaptırımlar uygulanması için kapsamlı bir Konsey kararı alınması için derhal çalışma başlatılacağını bildirdi.

Önceki dört yaptırım kararının "açık ihlali" 

BMGK'nın basın bildirisinde, Kuzey Kore'nin yaptığı en son denemeyle 1718 (2006), 1874 (2009), 2087 (2013) ve 2094 (2013) sayılı Konsey kararlarını "açıkça" ihlal ettiği ve bunun uluslararası barışa tehdit anlamına geldiği kaydedildi.

Bildiride ayrıca Konsey üyelerinin, Kuzey Kore'nin başka bir nükleer deneme yapması durumunda "başka önemli tedbirler" alma yönündeki kararlılıklarını bildirdiği vurgulandı.

"Gerekli adımlar atılsın"

Öte yandan, Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yapması konusunun uluslararası toplumla görüşülüp, gerekli adımların atılması gerektiğini söyledi.