ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran ile varılan ve bu ülkeye yönelik yaptırımların bazılarının kaldırılmasını sağlayacak nükleer anlaşmanın uygulanmasına "birkaç gün" kaldığını söyledi.

Kerry, Washington'daki Ulusal Savunma Üniversitesinde ABD'nin 2016 yılı dış politikası üzerine yaptığı konuşmada, İran ile yapılan nükleer anlaşmaya değindi.

Kerry, Tahran yönetiminin anlaşma şartları bağlamında büyük çaba sarf ettiğini belirterek, "İran'ın nükleer programını yeterince düşürdüğünü kanıtlamasıyla ulaşacağımız ve İran'a yaptırımların kaldırılmasının başlayacağı anlaşmanın yürürlüğe girme tarihi çok yakında, hatta büyük ihtimalle önümüzdeki birkaç gün içinde" dedi.

Kerry, "Bunun gerçekleşmesi halinde bizim ve dünyanın farklı yerlerindeki müttefiklerimizin güvenli olacağına eminim" ifadesini kullandı.

CUMA YA DA HAFTASONU

ABD basınında yer alan haberlere göre, Amerikalı bazı yetkililer ise İran'ın anlaşma şartlarına cuma günü ya da bu hafta sonunda uymuş olacağını belirtti.

Viyana'da 14 Temmuz'da varılan anlaşmaya göre, İran 15 yıl boyunca toplam zenginleştirilmiş uranyum stokunu 300 kilograma kadar indirecek ve yaklaşık 9 tona yakın düşük düzeyli zenginleştirilmiş uranyum stokunu ülke dışına çıkaracaktı. Anlaşmaya göre İran, 300 kilogramın üzerindeki uranyumu uluslararası piyasaya satabilir veya karşılığında doğal uranyum alabilir. ABD ise İran'a karşı yıllardır uygulanan ekonomik yaptırımları kaldırmaya başlayacak.

AMERİKALI ASKERLERİN BIRAKILMASI

Bakan Kerry, konuşmasında ayrıca, Basra Körfezi'nde İran karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle İran Devrim Muhafızları tarafından dün bir süre tutulan ABD donanmasına ait iki bottaki 10 askerin serbest bırakılmasının ardından İranlı yetkililere teşekkür etti ve bunun İran ile yürütülen diplomasinin bir zaferi olduğunu söyledi.

Kerry, "İranlı yetkililere yardımlarından ve hızlı cevaplarından dolayı teşekkür ederim. Her şey gösteriyor ki bizim denizcilerimize gayet iyi bakılmış" dedi.

Kerry, "Aynı durum üç veya beş sene önce yaşansaydı ne olabileceğini hepiniz tahmin ediyorsunuzdur" şeklinde konuştu.