Gana Devlet Başkanı John Dramani Mahama, Türkiye ve Gana arasındaki ikili ilişkilerin birçok alanda daha da ilerleyeceğini belirterek, “Türkiye ve Gana arasındaki ticaret artmaya devam edecek. Şu anki yıllık 400 milyon dolarlık ticaret hacmi özel sektör ile daha da artacak. 2020 itibarıyla ticareti yıllık 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) organizasyonunda gerçekleşen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika seyahatine eşlik eden iş adamlarının katıldığı Türkiye-Gana İş Forumu’nda konuşan Mahama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkesine yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başladı.

Gün boyunca gerçekleştirilen ikili görüşmeler ve imzalanan 4 anlaşma ile Türkiye ve Gana arasındaki ticari ilişkilerin daha da pekişeceğini dile getiren Mahama, bu bağlamda Türkiye ve Gana arasındaki ticarette çifte vergilendirmeyi kaldırmak için fikir birliğine vardıklarını aktardı.

Mahama, Gana’nın yatırım çekmek için birçok cazip sektörü olduğunu ve Türk özel sektöre kapılarını sonuna kadar açtıklarını ifade etti.

Türkiye ve Gana arasındaki ticaret hacminin giderek artmaya devam edeceğini vurgulayan Mahama, “Şu anki yıllık 400 milyon dolarlık ticaret hacmi özel sektör ile daha da artacak. 2020 itibarıyla ticareti yıllık 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ortak hedefimiz bu” şeklinde konuştu.

Mahama, bu ilişkilerin artması için sanayi odalarının hükümetle birlikte çalışmalarını rica etti ve spordan toplu taşımaya kadar farklı alanlarda birlikte çalışılabileceğini anlattı.