Bazı gazeteler saldırıya başyazılarında yer verirken, pek çok gazete de ülkelerinden saldırıya yönelik yapılan kınama açıklamalarını ilk sayfadan duyurdu. Arap basını terör örgütü PKK ve bağlantılı grupların saldırıdan sorumlu olduğuna işaret etti.

Katar'ın önde gelen gazetelerinden Eş-Şark saldırıyı okuyucularına ilk sayfasından duyurdu. Katar'ın saldırıya yönelik kınamasını ve Türkiye'ye verdiği destek açıklamasını okuyucusuyla paylaşan gazete, bugünkü başmakalesinde de Ankara saldırısını ele aldı. "Teröre hayır" başlığı ile yayınlanan makalede, saldırıyla Türkiye'nin güvenlik ve istikrarının hedef alındığı, masum insanlar arasında korku salmanın amaçlandığı belirtildi. 

"Türkiye'nin istikrarı kırmızı çizgidir"

Katar'daki Er-Raye gazetesi de "Korkak terör eylemi" başlığıyla yayınlanan başmakalesinde Türkiye'nin güvenlik, ulusal birlik, barış, demokrasi ve istikrarını hedef alan korkak ve alçakça saldırının kanlı bir terör eyleminden başka bir şey olmadığı ifade edildi. 

Makalede ayrıca "Türkiye'nin istikrarının kırmızı çizgi olduğu ve bozulmasına izin verilemeyeceği " dile getirilerek bu tür korkakça terör eylemlerinin Türk halkının daha fazla kenetlenmesini sağlamaktan başka işe yaramayacağı kaydedildi.

Saldırının sadece Türkiye'yi değil, tüm dünyayı hedef aldığı vurgusu yapılan makalede, Türkiye’nin terörle mücadele hakkına işaret edilerek Türk halkının bilincinin terörle mücadelede en önemli caydırıcı etken olacağı belirtildi.

“Terör yine Türkiye’yi vurdu”

Suudi Arabistan'da yayınlanan Riyad gazetesi ilk sayfasında Kral Selman’ın taziye mesajına yer verdi. Gazetedeki “Terör yine Türkiye’yi vurdu” başlığı altında verilen başka bir haberde ise ilk bulguların saldırıda PKK’nın ve ona bağlı grupların parmağı olduğunu gösterdiği belirtildi. Gazete ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın saldırıyla ilgili açıklamalarına da geniş yer ayırdı.