ABD'deki en güçlü Yahudi lobilerinden olan Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi'nin (AIPAC) yıllık toplantısında konuşan eski Dışişleri Bakanı ve Demokrat aday adaylarından Hillary Clinton, nükleer anlaşma kurallarına uymaması halinde İran'a yaptırımların en güçlü ve hızlı şekilde yeniden uygulamaya konulacağını vurguladı.

Başkanlık için yarışan Demokrat aday adaylarından Clinton, AIPACA'nın Washington'da düzenlediği "2016 Politika Konferansı"na katıldı.

ABD ile İsrail arasındaki ilişkilerin önemine değinen eski Dışişleri Bakanı Clinton, ikili ilişkileri bir sonraki seviyeye taşımaya hazır olduğunu kaydederek ön seçim sürecinde Amerikan Yahudilerine bir bakıma "güvence" verdi.

"İran, hala güvenilir değil"

Mevcut nükleer anlaşma çerçevesinde İran'ın nükleer kapasitesinin büyük ölçüde kontrol altına alındığını ifade eden Clinton, "Yine de bu adımlar İran'a güvenmemiz için yeterli değil." dedi.

Nükleer anlaşmanın adımlarının sıkı bir şekilde takip edilmesi gerektiğine işaret eden Clinton, "Suriye'den Lübnan'a kadar Ortadoğu'daki hemen her çatışmada İran'ın ayak izlerinin bulunduğunu" kaydetti.

Clinton, İran'ın son balistik füze testleri gibi adımları "provokatif" olarak nitelendirdi ve "Daha fazla yaptırımı da kapsayacak şekilde bunlara hızlıca cevap verilmesi gerekir." ifadelerini kullandı.