Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr, Başbakan Haydar el-İbadi'den meclisin tanıdığı süre içerisinde köklü bir reform gerçekleştirmesini isteyerek, halkı hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti.

Sadr'ın temsilcilerinden Ali Simesim, başkent Bağdat'ta hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge girişlerindeki eylemcilere Sadr'ın açıklamasını okuyarak, Sadr'ın İbadi'nin teknokratlar hükümeti kabinesini parlamento tarafından verilen süre içerisinde sunmasını istediğini belirtti.

Açıklamada Sadr'ın İbadi'ye yönelik şu ifadelerine yer verildi:

"Resmi televizyondaki konuşmanda (İbadi) köklü reformlarının en azından birinci aşamasını açıklamanı bekliyorduk ancak mazlum halkı hayal kırıklığına uğrattın. Meclis sana bu konuda süre tanıdı. Eğer bu reformları açıklaman perşembe gününü geçerse mecliste senden güvenoyunu çekmeye kadar gideriz ve eli kolu bağlı seyirci kalmayacağız."

Irak Parlamentosu, İbadi'ye teknokratlar hükümeti kabinesini kurması için önümüzdeki perşembe gününe kadar süre vermişti.

İbadi, parlamentodan, teknokratlar hükümetine karşı tutumunu açıkça belirlemesini istemişti. İbadi, "Parlamentonun teknokratlar hükümetinin siyasi partilerin içinden veya dışından kurulması gerektiğiyle ilgili tutumunu açıkça belirlemesi gerekiyor. Meclis tarafından reddedilecek bir kabineyi sunmak akıllıca olmaz." açıklamasında bulunmuştu.