ABD Başkanı Barack Obama, Nükleer Güvenlik  Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "DAEŞ, hardal gazı da dahil kimyasal silahları  zaten Suriye ve Irak’ta kullandı. Eğer bu delirmiş adamlar nükleer bombaya veya  nükleer materyallere ulaşırlarsa onları mümkün olduğu kadar çok masum insanı  öldürmek için kullanabileceğinden şüphe yok" dedi.

Obama’nın, "nükleer  silahlardan arındırılmış dünya" fikriyle 2010'da başlattığı ve iki yılda bir  tekrarlanan Nükleer Güvenlik Zirve’sinin, bu yıl sonuncusu  düzenliyor.Başkent Washington’ın önemli toplantı noktalarından Washington  Kongre Merkezi’nde düzenlenen zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da  aralarında bulunduğu 52 devlet ve hükümet başkanının yanı sıra Birleşmiş  Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Uluslararası Polis Teşkilatı (INTERPOL) ve  Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) temsilcileri katılıyor.Zirvenin  ilk gününde dün ABD Başkanı Obama, zirveye iştirak eden devlet liderlerini Beyaz  Saray’da akşam yemeğinde ağırlamıştı.Zirvenin ikinci günü ise “Nükleer  Güvenliğin Pekiştirilmesinde Ulusal Eylemler” oturumuyla başladı.Obama,  başkanlık ettiği açılış oturumunda, atılan “somut” adımlarla dünyada nükleer  terörizm riskinin azaltıldığını anlattı.Şu zamana kadar teröristlerin  nükleer materyallere ulaşamadığını belirten Obama, DAEŞ ve diğer aşırılık yanlısı  grupların nükleer silaha ulaşmasının “dünyanın güvenliğine yönelik en büyük  tehditlerin arasında yer aldığını” vurguladı.Obama, “DAEŞ, hardal gazı da  dahil kimyasal silahları zaten Suriye ve Irak’ta kullandı. Eğer bu delirmiş  adamlar nükleer bombaya veya nükleer materyallere ulaşırlarsa onları mümkün  olduğu kadar çok masum insanı öldürmek için kullanabileceklerinden şüphe yok. Bu  nedenle bizim çalışmalarımız çok önemli olmayı sürdürüyor. Nükleer terörizme  karşı en etkin savunma bu materyali tamamen güvenlik altına almaktır ki her  şeyden önce bu yanlış ellerin eline geçmesin” diye konuştu.Barack Obama,  teröristlerin nükleer materyallere ulaşmasının zorlaştırıldığına dikkati çekse de  “nükleer terörizm tehdidinin sürdüğü” uyarısında bulundu.

ABD elindeki materyallerine ilişkin envanterini açıklayacak

ABD Başkanı Obama, ellerindeki zenginleştirilmiş uranyum stoklarını  yok eden Arjantin, İsveç ve Özbekistan’ın da aralarında bulunduğu ülkelerin  adımlarını övdü.Obama, bu noktada ABD’nin de nükleer silah yapımında  kullanılabilecek elindeki materyallere ilişkin envanterini kamuoyuyla paylaşacağı  bilgisini verdi. Bu materyalleri kayda değer bir şekilde azalttıklarını belirten  Obama, “Nükleer güçle çalışan gemi ve denizaltılar konusunda da aşırı  zenginleştirilmiş kullanımını azaltacak yöntemler arıyoruz” diye konuştu.

Rusya katılmıyor

Zirveye Rusya katılmıyor. Yaklaşık 7 bin 700 nükleer başlıkla dünyanın  en büyük nükleer gücüne sahip Rusya'nın davet edildiği halde katılmaması dikkat  çekiyor.

ABD Başkanı Obama’nın, terör örgütü DAEŞ ve aşırılık yanlısı gruplara  odaklanılacak son oturumda yapacağı konuşmayla zirve sona erecek.