ABD’li düşünce kuruluşu Hudson Institute analistlerinden Michael Pregent, Baltık Denizi’nde yaşanan olayla ilgili sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan Obama’ya isyan etti. Pregent, o mesajında Türkiye’nin sınır ihlali nedeniyle düşürdüğü Rus uçağına göndermede bulunarak Obama’yı pasiflikle suçladı.

İşte Pregent’ın mesajı:

“Erdoğan Rus jetini vurarak Putin’in provokasyonlarını sonlandırdı. Obama ise 10 metre yakına gelerek saldırı dalışı gerçekleştiren Rus uçaklarını görmezden gelmeyi seçiyor."

11 Nisan’da uluslararası sularda meydana gelen olayda Rusya’ya ait iki savaş jeti USS Donald Cook adllı destroyerin 30 metre üzerinden yaklaşık 20 kez alçak uçuş gerçekleştirmişti.

CNN Espanol’a konuşan John Kerry, “Bu davranışı kınıyoruz. Sorumsuzca, provokatif ve tehlikeli. Angajman kuralları gereğince düşürebilirdik. İnsanlar şunu bilmeli ki bu ciddi bir mesele ve Amerika Birleşik Devletleri uluslararası sularda tehdit edilemez” şeklinde tepki göstermişti.

ABD Savunma Bakanlığı da Rus savaş jetlerinin USS Donald Cook destroyerini 90 dakika boyunca alçak uçuşla taciz ettiğini bildirmişti.

Kaynak: Star