Yunanistan Komünist Partisi'ne bağlı Mücadeleci İşçi Cephesi (PAME) üyesi yaklaşık yüz kişilik grup, Moria'ya yürüyerek Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki mutabakatı protesto etti.

Mutabakat sonrası göçmenlerin istekleri dışında kamplarda tutulduğunu savunan grup, "Moria kamp değil hapis" ve "Mülteciler kardeşimizdir" şeklinde sloganlar attı.

Bir grup göçmen ise kampın dikenli tellerine yaklaşarak gösteriye destek verdi.

Çevik kuvvetin yoğun güvenlik önlemi aldığı gösteri olaysız şekilde sona ererken, göçmenleri fotoğraflamak isteyen foto muhabirleri polis tarafından uzaklaştırıldı.

Yarın sabah saatlerinde adaya gelecek olan Papa, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras eşliğinde Moria kampını ziyaret edecek ve göçmenlerle yemek yiyecek.
Moria'da göçmenlerin güç durumu

Midilli'de Türkiye ve AB arasındaki mutabakatın yürürlüğe girmesinin ardından Moria kampında tutulan göçmenlerin durumları ise alarm veriyor.

Yaklaşık 2 bin kapasiteli kampta 4 bine yakın göçmen kalırken, kalacak yer bulunmamasından dolayı göçmenler çadırlarda veya sadece battaniyeleriyle uyuyor.

Kampta kalan göçmenlerden edinilen bilgiye göre, yemek azlığından dolayı yemek dağıtımı sırasında göçmenler arasında zaman zaman kavgalar çıkarken, temizlik ihtiyaçları güçlükle gideriliyor.