Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt, Rusya'nın görevlendirdiği bir mahkemenin Kırım Tatar Milli Meclisi'ni aşırıcı örgüt kapsamına alarak faaliyetlerinin yasaklaması kararını eleştirdi.

Agramunt, yaptığı yazılı açıklamada karardan ciddi bir şekilde endişe duyduğunu kaydederek, Rus yetkililerden, karardan dönülmesi için gerekli tüm adımları atmaları çağrısında bulundu.

Meclis'in Kırım Tatar toplumu açısından önemli, temsiliyetin gerçekleştiği, sosyal ve geleneksel bir yapı olduğunun altını çizen Agramunt, alınan kararın tüm Kırım Tatar toplumunu hedef alan çok sert ve baskıcı bir karar olduğuna değindi.

AKPM, yaklaşık 3 hafta önce bölgeye bir heyet göndererek, son durum hakkında bir rapor yayınlamıştı. Kırım Tatar Milli Meclisi'nin çalışmalarını inceleyen AKPM üyesi iki raportör, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Refat Çubarov ile görüşme sonrası kaleme aldıkları raporda, "Rusya'nın Kırım'ı işgalinin ardından burada yaşayan Kırım Tatarlarının tehdit altında oldukları" ifadelerine yer verilmişti.