İran, Suriye'ye Esed rejiminin çöküşe geçtiği 2012 sonlarından  itibaren Devrim Muhafızları Ordusu askerlerini gönderiyor. Rusya'nın 13 Mart'ta  güçlerini azaltma kararını bildirmesi üzerine İran, doğacak boşluğu kapatmak için  İran ordusu içindeki özel kuvvetleri de Suriye'ye sevk etti. İran askerleri,  halihazırda yoğunlukla Halep'in güneyinde muhaliflerle çatışıyor. AA muhabirinin İran basınından yaptığı derlemeye göre, Şubat 2013'ten  bu yana Suriye'deki çatışmalarda 11 İranlı general öldürüldü.
 
Son olarak geçen cuma, Halep'in güneyindeki Han Tuman beldesinde  Tuğgeneral Cevad Durbin hayatını kaybetti. Daha önce de Şam, Halep ve Kuneytra  bölgelerinde Hasan Şateri, Muhammed Cemalizade, Abdullah İskenderi, Cabbar  Derisavi ve Ali Allahdadi isimli generallerin hayatını kaybettiği İran basınına  yansımıştı.
 
Geçen sene ekim ayında da Devrim Muhafizları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü  Komutanı Kasım Süleymani'nin yardımcısı Tuğgeneral Hüseyin Hemedani Halep'te,  "Ebu Zehra" adıyla bilinen Hac Hamid Muhtarbend ve Ferşad Hasunizade adlı iki  Devrim Muhafızları generali de Hama'da öldürülmüştü. Devrim Muhafızlarından  Tuğgeneral Muhsin Kacariyan ile Tuğgeneral Hasan Ali Şemsabadi de Suriye'deki  çatışmalarda öldürülen generaller arasındaydı.
 
İran, Han Tuman'da geçen cuma Tuğgeneral Durbin ile beraber Devrim  Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Karargahı Komutanlarından Şefiğ Şefii'nin de  olduğu toplam 15 askerini kaybetti.
 
İran basını, geçen ay içinde aralarında bir albayın da olduğu toplam  23 askerin Suriye'deki çatışmalarda öldüğünü bildirmişti. Nisan ayındaki  kayıplardan en üst düzeydeki isim Devrim Muhafızları Ordusu mensubu Albay  Maşallah Şemse olarak göze çarpmıştı.
 
Geçen ay, Suriye'ye ilk defa giren İran özel kuvvetler mensupları  45'inci Komando Tugayı Albay Müçteba Zülfikar Neseb, 258'inci Komando Tugayı  Yüzbaşı Murteza Zerherend ve 65'inci Komando Tugayı Teğmen Müçteba Yadullahi  Münferid ve 65'inci Tugay mensubu Muhsin Keytaslu da Halep'in güneyindeki  çatışmalarda öldürülmüştü.
 
İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'na (ISNA) göre Devrim Muhafızları  Komutanlığına bağlı Mazenderan Kerbela Kolordusu'nun Eski Komutan Vekili ve  Danışmanı Eynullah Tebrizi dün, İran'ın Suriye'de 2012'den bu yana yaklaşık bin  200 "savaşçı" kaybettiğini söylemişti.