Suriye'nin kuzeyindeki Rakka kentinin DAEŞ'den alınması için günlerdir beklenen operasyon başladı. Demokratik Suriye Güçleri, 3 koldan operasyonu başlatırken, koalisyon uçakları da Rakka çevresinde DAEŞ mevzilerini bombalıyor.

OPERASYON BAŞLADI

Demokratik Suriye Güçeleri yetkililerinden alınan bilgililere göre Suriye'nin 3. büyük kenti olan ve 2,5 yıldır DAEŞ'in elinde olan Rakka kentine yönelik operasyonun başladığı belirtildi.

3 KOLDAN SALDIRIYORLAR

Operasyon, Demokratik Suriye Güçleri içerisinde yer alan ve Rakkalılardan oluşan Ehrar Rakka ve Liva Tahrir Tugayları öncülüğünde 3 koldan başladı. Kobani ile Rakka arasında yer alan Eyn İssa kasabasında Demokratik Suriye Güçleri saldırıya geçerken, Tışrin barajında da Rakka'ya doğru operasyonun başladığı kaydedildi.

12 BİN SAVAŞÇI

Operasyona 12 bin savaşçının katıldığı öğrenilirken, operasyon kapsamında Demokratik Suriye Güçleri'nin ağır silahlarla Rakka'nın kuzeyindeki DAEŞ mevzilerini bombaladığı belirtildi. Operasyon kapsamında ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları Rakka'da DAEŞ mevzilerini bombalarken, Rakka halkının Deyr ez-Zor kentine kaçmaya başladığı öğrenildi.

DAEŞ MEVZİLERİNE BOMBA YAĞIYOR

Demokratik Suriye Güçleri Sözcülerinden Tackır Kobani, Rakka operasyonu kapsamında güçlerinin Eyn İssa kasabası çevresinden saldırıya geçtiğini ifade ederek, koalisyon uçaklarının da bölgede DAEŞ mevzilerini yoğun bir şekilde bombaladığını söyledi.

ABD'Lİ KOMUTAN KOBANİ'YE GİTMİŞTİ

Bir süre önce Suriye'nin Rojava bölgesinde bulunan Kobani'ye giden ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel, orada operasyona katılacak olan Demokratik Suriye Güçleri yetkili ve komutanları ile görüşmüştü. ABD'li komutan görüşmede, Rakka operasyonuna başlanması durumunda ellerinden gelen desteği kendilerine sunacağını da söylemişti. ABD'li komutan Votel, Suriye'den sonra Ankara'ya gelmişti.