Carles parlamentoya gelişi ile birlike yapılan bağımsızlık açıklamasını bin kişilik bir basın ordusu takip etti.

''BİZİM YOLUMUZ DEMOKRASİ YOLUDUR''

Barselona yönetiminin başındaki Carles Puigdemont kürsüye geldi ve konuşmasına yaptı.

Konuşmasında 1 Ekim tarihinde gerçekleştirilen bağımsızlık referandumunda İspanyol polisinin uyguladığı şiddet olaylarına değinen lider, "Ben buraya herhangi bir tehdit veya hakarette bulunmak için çıkmadım. Sadece halkımı temsilen buradayım. Bizim yolumuz demokrasi ve diyalog yolu olmalıdır." sözlerini söyledi.

Avrupa'nın ve İspanya'nın kendilerine tavır almasına değinen Puigdemont "Katalonya bir Avrupa meselesidir. Bu duruma kimse göz yummamalı" açıklamasını yaptı. Ayrıca 1 Ekim öncesi ve sonrasında yaşanan şiddet olaylarına değinen Puigdemant, "İspanyol yönetimi şiddeti ve agresif tavırları kendine yol ediniyor. Bizler aynı toplumun parçalarıyız. Biz her zaman diyalog için arzuluyuz ve diyaloğu tek çözüm görmekteyiz." dedi.

"BAĞIMSIZLIK SÜRECİ ASKIYA ALINMALI"

Katalonya lideri Puigdemont, konuşmasının sonuna geldiğinde Katalonya bağımsızlığına ilşikin merakla beklenen açıklamayı yaptı. Ancak açıklama, beklenenin aksine sürecin uzatılarak bağımsızlığın ertelenmesini talep etti.

Puigdemont "seçim sonucu bağımsızlık hakkını elde ettik, ancak biz diyalog yolunu savunduğumuz için Madirid hükumeti ilebu işi çözmek istiyoruz. bağımsızlığı onlar ile görüşerek ilan etmek istiyoruz" açıklamasını yaptı.

ON BİNLERCE KİŞİ BARCELONA MEYDANINDA

Puigdemant'ın parlamentoda konuşmasını yaptığı sırada on binlerce kişi de Barselona meydanında bu tarihi anı takip etti. Katalonya'nın özerk bölgelikten bağımsız ülke oluşunu bekleyen Katalanlar ellerinde bayraklar ve flamalarla bu anı zafer edasında kutladı.

BARCELONA'DA GERGİNLİK YÜKSEK SEVİYEDE

Katalonya bölgesinde İspanyol yönetiminin vermiş olduğu büyük bir baskı söz konusu. Madrid yönetimi Katalan lider Carles Puigdemont hakkında gözaltı kararı çıkartırken, Katalan polisler gün boyu parlamento çevresi ve şehrin büyük bir bölümünde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Madrid yönetiminin Puigdemont için olası bir hamlesine karşı  güvenlik önlemleri artırılırken Katalan güvenlik güçleri bölgeyi adeta abluka altına aldı. Binanın çevresi güvenlik barikatı ile örülürken polisler herhangi bir müdahale için teyakkuz halinde bekliyor.