Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Derneği (EVSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Alataş, Türkiye genelinde evde sağlık hizmeti alanların sayısının, hedeflenenin üzerine çıkarak 600 bine ulaştığını bildirdi.

Alataş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derneklerinin, Sağlık Bakanlığınca ülkede yaygınlaştırılan, kamu hizmetlerine destek veren bir sivil toplum kuruluşu olduğunu söyledi.

Evde sağlık hizmetlerinin, sivil inisiyatifle desteklenmesini sağladıklarını anlatan Alataş, "Kamunun belli mevzuatlarla hastalara ulaştırdığı hizmetler var. Her hastanın kendine özel durumu olabiliyor ve kamu, bu sıkıntıları çözmekte zorlanabiliyor. O noktada evde, biz devreye giriyoruz, ihtiyaca göre uygun çözümü üretmeye çalışıyoruz. Bazen kamu kaynaklarını harekete geçiriyor, bazen de sivil desteği sağlayarak sorunu çözüyoruz" dedi.

Türkiye'de sağlıktaki büyük dönüşümün kamu eliyle gerçekleştirildiğini vurgulayan Alataş, her şeyin devletten beklenmemesi gerektiğini, sivil toplum kuruluşlarının da bu dönüşümde üstlenmesi gereken görevler olduğunu dile getirdi.

Evde sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve bu konuda farkındalık oluşması için çalıştıklarını ifade eden Alataş, şöyle konuştu:

"Her şehre giderek sempozyum yapmaya çalışıyoruz. Bu sempozyumlara katılanlar genellikle kamu çalışanları oluyor. Ama şunu görüyoruz ki bir koordinasyon sorunu var. Bu noktada tüm paydaşları bir araya getirip farkındalık yaşatıyor ve hayırsever vatandaşlarımızın dikkatini çekiyoruz. Sempozyum düzenlediğimiz illerde, evde sağlık hizmeti konusunda hareketlenme olduğunu gördük. Özellikle hayırsever yurttaşlarımızın bu konuya ilgisi artıyor, bu alana akan kaynaklar biraz daha artıyor. Bu da ana hedefimiz."

Yatalak hastalardan daha geniş yelpazede hizmet veriyor

Alataş, "Evde sağlık hizmetlerinde 10 binde 2'lik bir hedef planlanmıştı. Bu kadar kişiye ulaşmak hedefimizdi. Şu anda gelinen rakam, 600 bin hasta. Çok ciddi bir ihtiyaç olduğunu gördük. Evde sağlık hizmetleri, yatalak hastalar için planlanmış olsa bile çok daha geniş yelpazede hizmet veriyor. Vatandaşın yüzde birine ulaşmış durumdayız. Bu, çok büyük bir rakam" dedi.