Süleyman Soylu asgari üretin 1300 liraya çıkarılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Soylu'nun açıklamasından satır başları;

"2016 Genel Bütçemiz buna ne kadar imkan veriyor. Bu konuda işverenin yaklaşımı olumlu bulundu. Bir destek yapılırsa çalışma konusunda ahenk 2016'da daha olumlu olacak.

1300 TL NET ASGARİ ÜCRET
Tüm olumlu yaklaşımlar ne yapacağımız noktasına getirdi. Sayın Başbakanımızla yapmış olduğumuz görüşmeler çerçevesinde bu konudaki değerlendirmelerde bu yükün 1500 TL asgari ücretin 1300 TL'ye net olarak çıkmasıyla brütteki farklılaşmadan yüzde 40'lık kısmın devletimiz tarafından 5510 sayılı sosyal sigortalar kanunun içinde geçici madde değişikliği ile önerildi.

MEMUR MAAŞI 1.100 OLACAKTI
Yaklaşık asgari ücret eğer yüzde 30'luk bir artış olmasaydı, 2016'da konuşacağımız rakam memur maaş zammı baz alınacaksa 1.100 TL'ye denk gelirdi.

Bunda herhangi bir desteğimiz söz konusu değildi. Bir yük paylaşımını konuştuk. 1.100 ila 1.300 arası artışta ne kadar alınır. 274 TL'ye denk gelmektedir. Biz bu 274 TL'nin 110 TL'sini her çalışan asgari ücretli için düzenliyoruz.

5 MİLYON 300 BİN ASGARİ ÜCRETLİ VAR
5 milyon 300 bin asgari ücretli var. 1.005 lira alan 5.3 milyon kişi var. Yeni olacak asgari ücret arasında çalışan sayısı sigortalı sayısı 8 milyon küsür biz hacmi biraz daha genişleterek 8.5 milyon kişiye 1 Ocak 2016 itibariyle her bir asgari ücretliye kayıtdışılığı entgellemek, istihdam arttırmak, işverene destek açısından 110 liralık yani yüzde 40'lık desteği teşvik olarak koyuyoruz. Bu sadece 2016 yılı için geçerli.

Asgari ücretlinin yüzde 10'luk kısımdan fazlasını çalıştırırlarsa bu sadece yüzde 10'luk kısım için geçerli olacaktır.

GERİ ADIM SÖZ KONUSU DEĞİL
Gece saat 01.00'de getirdik meclise. Gerek CHP, gerek MHP, gerek HDP temsilcileriyle bizim dışımızda makul karşıladı. 1647 olan brüt asgari ücretten geri adım söz konusu değil. İşçimizin bir kaybı yok. Bunun için küçük orta işyerlerinin desteklenmeleri söz konusu.

HDP CEHALETLER TOPLULUĞUDUR
Bunu makul karşıladılar. Destekleyebileceklerini ifade ettiler. CHP ve MHP kurulu sözlerini tuttu. Ancak HDP içerde söylediğinin dışarda tersini yaparak sorumsuzluğun altına imza attı. Fakat şu saatlerde TBMM'ye sunuyoruz demektir. Siyasetin karşı karşıya kaldığı durum üzücüdür. Aldığı oyun ne anlama geldiğini bilmeyen bir cehalet topluluğu zihninde tamamlayamamış insanlar her haliyle de yaşam anlayışını kendi bütün davranışlarına aksettirenler bütün memleketimizin beklenti içinde olduğu meselede sorumsuzluk içindedir. HDP Türkiye'nin huzurunu hendeğe atmak istedi. Asgari ücreti de hendeğe atmak istediler ama buna izin vermedik.