Gökhan Kaya ANKARA
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sağlıklı okul kantini uygulamasıyla, gazlı ve kolalı içeceklerin ardından çikolata, kek, şeker ve benzeri yiyeceklerin de satışını yasaklamaya hazırlanıyor. Daha önce kantinlerde kola ve gazlı içecek satışını yasaklayan MEB, Sağlık Bakanlığı'nın obezitenin okul çağındaki çocuklarda çok sık görülmeye başladığını bildirmesinin ardından, yeni düzenleme ile çikolata, kek, dondurma ve şeker gibi ürünlere de satış yasağı getirecek. Bu kapsamda okul kantinlerinde enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler (soğuk çay), kolalı içecekler, aromalı doğal mineralli içecek, meyveli içecek, sporcu içecekleri, sporcu suları, meyve nektarı gibi içecekler satılamayacak. Kızartmalar, cipsler, gevrek çerezlerle tüm çikolata türleri, gofretler, tüm şeker ve şekerleme türleri, kek ve pastaların satışı da yasaklanacak. 
KANTİNDE NELER SATILACAK?
Bakanlık, kantinlerde neler satılabileceğini de belirledi. Bunlar şöyle:
¥ Meyveler, çiğ tüketilebilen sebzeler, salatalar 
¥ Kuru meyveler (30 g, ambalajlı, kaplamasız ve şeker katkısız)
¥ Kuruyemişler  (30 g, ambalajlı, soslanmamış, tuzsuz, kabuksuz)
¥ İçme suyu (şeker veya tatlandırıcı eklenmemiş), içme sütü (UHT/Pastörize süt)
¥ Taze sıkılmış meyve ve sebze suyu (şeker ilavesiz olmalı, 250 ml'den büyük olmamalıdır)
¥ Yoğurt (100-150 g, paketli), ayran (200 ml'lik paketli), peynir
¥ Günlük haşlanmış yumurta
¥ Tam buğday ekmeği, karışık tahıllı ekmek vb. ürünlerden yapılan  yumurta, peynir, taze domates, havuç, marul, biber ve benzeri sebzeler içeren sandviçler
¥ Doğal mineralli su ve şekersiz sakızlar.
Belli bazı kriterleri sağladıklarında kek, bisküvi, kraker, çeşnili/aromalı yoğurt ve bunun gibi yiyecekler ile aromalı süt ve meyve sularının satışına izin verilebilecek.