Commerzbank, Türkiye'nin diğer gelişen piyasalara göre daha kırılgan olduğu değerlendirmesi yaptı.


Gelişen piyasalarda artan cari işlemler açığı ve kötüleşen dışsal finans şartları, analistleri bazı gelişen piyasa ülkelerinde cari işlem açığının finansmanında ani bir durma yaşanmasını net bir ihtimal olarak görmeye sevk etti. Bunun bir sonucu olarak Commerzbanka'a göre mevcut döviz rezervi seviyelerinin gelişen piyasalar için yeterli olup olmadığı sorusu akla geliyor.


Commerzbank, Türkiye ve Güney Afrika'nın diğer denklerine göre daha kırılgan bir profil ortaya koyduğunu belirtti, Brezilya ve Rusya'nın ekonomik gücünün abartıldığını ifade etti.


BloombergHT'de yer alan habere göre, Commerzbank konu ile ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:
"Türkiye'nin döviz rezervleri kısa vadeli dış borç seviyesinin oldukça altında ve M2 para arzıdan hafif yüksek seviyede. Güney Afrika'nın rezervleri kısa vadeli dış borçtan yüksek ancak M2 para arzına tehlikeli bir şekilde yakın. Dolayısıyla dış finansman maliyetlerinde yükseliş görülmesi portfolyo çıkışlarında ek baskı getirebilir. Sonuç olarak yatırımcılar Türk Lirası ve Güney Afrika randında ihtiyatlı bir duruş sürdürmeli.


Rusya ve Brezilya kısa vadeli dış borç seviyesi bakımından daha az kırılgan görünüyor. Ancak bu kırılganlıkları olmadığı anlamına gelmiyor. İki ülke de emtia ihracatçısı olmaları bakımından kırılgan bir profil sergiliyor"