Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) tarafından Temmuz ayında rekor seviyede üretim gerçekleşmesi ve Çin'den gelen zayıf verilerin ardından dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisinin ekonomik büyümesine dair endişelerle beraber kayıplarını artırdı.


Brent petrol, 51.47 dolara kadar gerileyerek 2 Şubat'tan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Piyasaların açılış saatleri itibariyle işlemler bu seviyenin hemen üzerinde gerçekleşiyor. Brent petrol 2014 yılının sonlarından bu yana gördüğü en uzun haftalık kayıp serisini gerçekleştiriyor. 


ABD ham petrolünün varil fiyatı da 46.35 dolara kadar inerek 4 ayın en düşük seviyesine geriledi.


Temmuz ayı başından beri yüzde 20 civarı bir düşüş görülen Brent petrolde arz fazlası sorununun devam ettiği belirtiliyor. Petrol stokları 5 yıllık ortalamanın yaklaşık 100 milyon varil üzerinde seyretmeye devam ederken, Güney Irak'ın petrol ihracatı bu ay rekor seviyeye ulaştı.  


Çin'de ekonomik büyümenin yavaşlaması talebin zayıflayacağı beklentisini artırırken, fiyatın düşmesinin diğer bir sebebi ise dolardaki yükseliş oldu. Fed'in faiz artırımına gideceği beklentisi ile dolar güçlenmeye devam ediyor. Dünya