TÜSODER Bilişim Komisyonu Üyesi Ateş,  “Tüketiciler cep telefonu ve SIM kart seçimi yaparken 4,5G'ye uyumlu olup olmadığını mutlaka sorgulamalı. Eğer bunlar uyumsuz olursa cep telefonu ve sim kart çöp olur” uyarısında bulundu.
Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Bilişim Komisyonu Üyesi Kerem Ateş eski telefonlarını değiştirecek ve yeni cep telefonu alacakları uyardı. Cep telefonu ve SIM kart alımlarında 4.5G uyumuna dikkat edilmesi gerektiğini belirten Ateş, “Eğer bunlar uyumsuz olursa telefon ve kartınız çöp olur” dedi.
Ateş, 4.5G teknolojisinin 1 Nisan 2016'da hayata geçeceğini, 4,5G'den, teknolojiye uygun SIM kart ve cihaz kullanıcılarının herhangi bir ek ücret ödemeden yararlanabileceğini hatırlattı. 4.5G'de hızın kullanılan cihazlara göre değişmekle birlikte veri indirmede 100-150 Mbps'ten başlayıp 375 Mpbs seviyelerine kadar çıkacağını dile getiren Ateş, 2GB büyüklüğündeki bir videonun 3G'de 780 saniyede yüklenirken, 4.5G'de 54 saniyede indirilebileceğini ve veri indirme hızının 14 kata kadar artabileceğini aktardı. “Ancak yeni teknoloji ile halen kullanılmakta olan cep telefonlar ve sim kartlarında uyum sorunu olacak” diyen Ateş, cep telefonu üreticilerinin kamera, ekran gibi donanımsal özelliklerini her ülke için aynı belirlerken işlemci ve mobil internet teknolojisine uyum konularında bölgesel ve ülkelere göre farklı modeller ürettiğini anlattı. Ateş, bu nedenle Türkiye'deki birçok yeni model cep telefonunun 4.5G hizmeti alamayacağını belirterek, 3G hızında internet almaya devam edileceğini bildirdi. Bu yeni teknolojiden faydalanmak isteyen tüketicilerin bu yüzden yeni telefon almak zorunda kalacağının altını çizen Ateş, bu durumun tüketiciye ek bir külfet getireceğini söyledi. Ateş, şöyle devam etti: “Ayrıca yine yapılan açıklamalarda 'uyumlu SIM kart' ibaresi gözden kaçmamalı. Birçok tüketicinin sim kartı eski tipte ve 4,5G teknolojisini desteklemeyecektir. Yine bu teknolojiden faydalanmak isteyen tüketici ücret ödeyerek yeni sim kart almak zorunda kalacak. Bu nedenle tüketiciler cep telefonu ve sim kart seçimi yaparken 4.5G'ye uyumlu olup olmadığını mutlaka sorgulamalı. Eğer bunlar uyumsuz olursa, kullanıcı bu teknolojiden yararlanamayacak, cep telefonu ve SIM kart çöp olacaktır. Tüketiciler telefon kutusundan çıkan kullanıcı kitapçığı, broşür gibi belgeleri kesinlikle saklamalıdır.”

TÜSODER Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu yüksek hızlı internetin aynı hızda internet kotalarının tükenmesine neden olacağını belirterek, tüketicilerin ek maliyete maruz kalabileceğini konusunda endişe taşıdıklarını söyledi. Veri indirmede 14 kata varan hızın internet paketi kotalarının çok çabuk dolmasına ve buna bağlı olarak cep telefonu faturalarının da yükselmesine yol açabileceğini ifade eden Ağaoğlu, “Hızlı internetle yaşanacak kota aşımı faturaların da yükselmesine yol açabilecektir. Yani tüketiciler dikkatli olmazsa yüksek fatura şoku yaşayabilir. Bu sebeple 4,5G hizmeti başladığında bundan faydalanan vatandaşların dikkatli olması gerekiyor” dedi.