ABD'de dün açıklanan perakende satışlar verisinin beklentilerin altında kalmasının ardından dolar endeksi son 1,5 ayın en düşük seviyesi 93,85'e kadar düştü. On yıl vadeli tahvil faizleri ise 10 günün ardından tekrar yüzde 2'nin altına geriledi. Pay piyasalarında, perakende satışlar verisinin ardından görülen yükseliş isteği ABD Merkez Bankasının (Fed) Bej Kitap raporunun ardından yerini düşüşe bıraktı.


Fed'in, iş dünyasının nabzını tuttuğu araştırması Bej Kitap'ın ekim sayısında, ABD ekonomisinin ılımlı büyümesini sürdürdüğü ve ekonominin, güçlenen dolardan olumsuz etkilendiğine dikkat çekildi. Dün Bej Kitap raporunun ardından etkisini artıran satışlarla Dow Jones endeksi yüzde 0,92, S&P 500 endeksi yüzde 0,47 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,29 değer kaybetti.


Avrupa tarafında, ABD verilerinin ardından yükselişe geçen avro/dolar paritesi analistlerin orta vadeli yön açısından önemli direnç olarak nitelendirdiği 1,1440 seviyesini aşarak 1,15 sınırına kadar çıktı. Avro Bölgesi'nde toparlanmanın istenilen seviyede olmadığına işaret eden makroekonomik veriler ve avronun yükselişinden negatif etkilenen pay piyasalarında ise satıcılı bir seyir hakimdi. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,17, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,74 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,15 geriledi.


Asya tarafında, bugün Japonya'da açıklanan verilere göre sanayi üretiminin daralmaya devam etmesi ve dolar/yen paritesinin 119 seviyesinin altına düşmesine karşın Nikkei 225 endeksi yüzde 1,08 değer kazandı. Çin'de dün açıklanan enflasyon verisinin beklentilerin altında kalmasının ardından bugün kapanışa yakın Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,60, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 2,07 prim yaptı.


Yurt içinde, dün ABD verilerinin ardından gelişen ülke varlıklarına artan talebin etkisiyle döviz kurları düştü, borsa yükseldi. Dolar/TL 2,96'nın üzerinden 2,91'lere kadar geriledikten sonra bugün bankalararası piyasanın açılışında da düşüşünü sürdürerek 2,90 seviyesinin de altına indi. Dün BIST 100 endeksi önceki günkü kayıplarının tamamını geri alarak, analistlerin önemli direnç olarak nitelendirdikleri 79.400 seviyesinin hemen altından kapandı.


Analistler, bugün ABD'de başta enflasyon olmak üzere açıklanacak verilerin piyasaların yönünü belirleyeceğini vurgulayarak, yurt içinde ise işsizlik ve bütçe verilerinin izleneceğini kaydediyor. BIST 100 endeksinin 79.400 puanın üzerinde 80.000 ve 81.700 dirençlerinin öne çıkabileceğini aktaran analistler, 78.500 seviyesinin ise destek konumuna geldiğini dile getiriyor.