Dolandırıcılar son dönemde mobil bankacılık ve internet bankacılığı kullananları hedef aldı. Türkiye Bankalar Birliği veya farklı bankaların ismi kullanılarak gelen maillerle, bilgi hırsızlığı yapılmaya çalışılıyor. Bankalar kendi müşterilerini bu tür e-posta'lara karşı bilgilendirirken, bir uyarı da Türkiye Bankalar Birliği'nden (TBB) geldi. Uyarıda, birçok internet kullanıcısına ulaştığı tahmin edilen sahte elektronik postaların dolandırıcılık amaçlı olduğuna dikkat çekilerek şöyle denildi:
“Söz konusu elektronik postada yer alan hususların tamamı gerçek dışıdır. Kişisel verilerin elde edilmesine yönelik, aldatıcı beyanlardır. Türkiye Bankalar Birliği'nin Ankara'da şubesi mevcut değildir. Türkiye Bankalar Birliği, banka müşterilerine ait kişisel bilgileri hiçbir şekilde talep etmez. Aktif internet bankacılığı kullanıcılarını tespit etmek veya kullanıcı bilgilerini teyit etmek gibi bir çalışması ve görevi de bulunmamaktadır. Türkiye Bankalar Birliği, bankaların internet bankacılığı hizmetlerine müdahil olmaz ya da bankaların ürün ve hizmetleri için banka müşterilerinden bilgi, belge istemez ve internette veri girişi talebinde bulunmaz.”
Birlik ayrıca sahte elektronik postanın yönlendirme yaptığı internet sitesinin kapatılması için girişimlerde bulunulduğunu da açıkladı.