Rusya'nın, Türkiye'ye yönelik ekonomik tedbirleri kapsamında birçok meyve, sebze ve et ürününün Rusya'ya girişi yeni yılla birlikte tamamen yasaklanacak. Rusya, 1 Ocak 2016 itibarıyla Türkiye'den domates, portakal, elma, kayısı, lahana, tuz, brokoli, mandalina, salatalık, armut, kayısı, şeftali, erik, üzüm, çilek, kuru soğan, karanfil, tavuk ve hindi eti ithalatını yasaklarken, balık, kırmızı et, süt ürünleri, fındık, limon gibi bazı ürünlerin girişinde ise herhangi bir engel bulunmuyor. 
Öte yandan Rusya, başka alanlarda da Türkiye'ye yönelik çeşitli tedbirlerin de uygulanmasını kararlaştırmıştı. Yaptırımlar kapsamında Türkiye ve Rusya arasındaki projelerin desteklenmesi için kurulması planlanan ortak fon askıya alınırken, 1 Aralık 2015'ten itibaren Rusya ve Türkiye arasında gerçekleşen charter (tarifesiz) uçuşlar da durduruldu. Rusya'da, Türkiye Cumhuriyeti mevzuatı dahilinde faaliyet gösteren kurum veya kişilerin, Rusya'da belirli bazı alanlarda iş yapmalarına yasak veya kısıtlama getirilmesine karar verildi.
Rusya'da faaliyet gösteren şirketlerin, 1 Ocak 2016'dan itibaren Türk vatandaşlarının işe alımına da yasak getirilirken, listesi henüz yayınlanmayan 53 şirketin önümüzdeki yıl da Türk işçi çalıştırabilmesine izin verileceği belirtildi. Türkiye ile Rusya arasındaki vizesiz seyahat uygulamasının 1 Ocak'tan itibaren tek taraflı askıya alınması ve Rusya'daki tur operatörlerinin Türkiye'ye tur satışının yasaklanması tedbirler arasında bulunuyor. Türk nakliye firmalarının Rusya'daki faaliyetlerinin yanı sıra Karadeniz ve Azak Denizi'nde Rus deniz sahasında bulunan Türk deniz taşıtları üzerindeki denetimlerin arttırılmasına da karar verildi.