Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) bugün açıkladığı verilere göre, 19 üyeli Avro Bölgesinde eleman açığı, yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 1,9 olarak kaydedildi. Bölgede bir önceki çeyrekte ve 2016 yılının aynı çeyreğinde eleman açığı yüzde 1,7 seviyesindeydi. Eleman açığı, ilk çeyrekte 28 üyeli AB’de ise önceki çeyreğe göre 1,8’den yüzde 1,9’a yükseldi.Avroyu kullanan ülkelerde ilk çeyrekte sanayi ve inşaat sektörlerinde elaman açığı yüzde 1,5, hizmet sektöründeki eleman açığı ise yüzde 2,2 düzeyinde ölçüldü. AB’de ise bu dönemde sanayi ve inşaat sektörlerinde elaman açığı yüzde 1,6, hizmet sektöründeki eleman açığı da yüzde 2,2 olarak belirlendi.

-En fazla eleman açığı Çekya’da belirlendi
Kıyaslanabilir verilerin mevcut olduğu üye ülkeler arasında yılın ilk çeyreğinde en fazla eleman açığı yüzde 3,1’le Çekya’da kaydedildi. Bunu, yüzde 2,9 ile Belçika (2016. 4. çeyrek verisi) ve 2,7 ile Finlandiya ile İsveç ve 2,6 ile de Almanya izledi. 
En düşük eleman açığı yüzde 0,8’le İspanya’da, yüzde 0,9’la Portekiz’de ve yüzde 1’le de Bulgaristan, İrlanda, Yunanistan, Polonya ve Slovakya’da görüldü.