Eczacıbaşı İlaç Pazarlama, deniz canlılarından elde edilen yenilikçi kanser ilaçlarının geliştirilmesinde dünya lideri olan PharmaMar ile lisans anlaşması imzaladı. Madrid merkezli PharmaMar ile imzalanan anlaşma kapsamında ilk olarak bazı kan kanseri türleri ile mücadele için geliştirilen ‘plitidepsin’, Türkiye’deki hastaların kullanımına sunulacak. 
Eczacıbaşı Holding’in merkezi Kanyon Ofis’te gerçekleşen imza töreninde konuşan  Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı çok doğru bir ortak seçtiklerine inandıklarını söyledi. PharmaMar Yönetim Kurulu Başkanı José María Fernández Sousa da “Türkiye’nin en köklü ve önde gelen ilüç şirketlerinden biri ile çalışmak için sabırsızlanıyoruz” diye konuştu.
Merkezi Madrid’de bulunan PharmaMar, kökenini deniz canlılarından alan yenilikçi kanser ilaçlarının keşfi ve geliştirilmesinde dünya lideri firma olarak tanınıyor. Onkolojide güçlü Ar-Ge altyapısı ile tanınan şirketin çeşitli kanser türleri için kullanıma sunduğu 1 adet ilacı bulunurken, 3 ayrı ilaç için de geliştirme çalışması yürütüyor. Almanya, İtalya, Fransa, İsviçre, Birleşik Krallık, Belçika, Avusturya ve Amerika’da yan kuruluşları bulunan PharmaMar’a ait diğer şirketler arasında, İspanya’nın lider moleküler tanı şirketi GENOMICA ile gen baskılama konusunda çalışan  SYLENTIS de yer alıyor.