Buket  GÜVEN

Terör örgütü IŞİD'in Türkiye'yi hedef alarak yaptığı saldırılar bardağı taşırdı. Önceki gün astsubay Yalçın Nane'yi şehit edilmesinin ardından IŞİD'e misliyle karşılık verilmişti. Çankaya Köşkü'nde yapılan güvenlik zirvesinde de hava operasyonu için düğmeye basıldı. Diyarbakır 8'inci Ana Üs Komutanlığı'nda hazır bekleyen "Pars Filo", "vur emri" ile birlikte 24 saat içinde düzenlenen 2 hava operasyonuyla IŞİD hedeflerini bombaladı. Kuzey Irak'ta da 5 ayrı PKK kampına bomba yağdırıldı. Birinci dalgada sabaha karşı saat 03.12'de havalanan 3 F-16, keşif uçaklarının daha önce belirlediği terör örgütünün Bab Bölgesi'ndeki iki karargah ve bir toplanma noktasını, 03.40 - 03.53 arasında lazer güdümlü füzelerle vurdu. Bombaların yaklaşık 250 kilo olduğu öğrenilirken; operasyonda 35 militanın öldürüldüğü iddia edildi. Hedefler 13 dakika içinde başarıyla imha edildi. Askerî kaynaklar, "Suriye hava sahasına girilmedi ama gerek duyulsaydı da girilecekti" dedi. İkinci hava operasyonu ise dün gece saat 22.20 civarında başladı. Diyarbakır'dan peş peşe havalanan 10'dan fazla uçağın bir kısmı Suriye sınırındaki IŞİD'i hedef alırken, bir kısmı Kuzey Irak'taki 5 ayrı PKK kampını bombaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, operasyonların sadece IŞİD?ile sınırlı kalmayacağı işaretini vermişti. Bu açıklamanın ardından, son günlerde hain saldırılarını artıran PKK da hedefe alındı. IŞİD'e karşı yürütülen operasyona şehit astsubay Yalçın Nane'nin ismi verildi. Operasyon, Genelkurmay Karargahı'ndan an be an takip edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu da eş zamanlı bilgilendirildi. Yetkililer şu an için bir kara harekatının gündemde olmadığını belirtti. Bu arada; Pars Filo, geçen sene de sınır ihlali yapan bir Suriye savaş uçağını angajman kuralları kapsamında düşürmüştü. 
Bu arada, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Başbakan Davutoğlu'na Astsubay Yalçın Nane'yi şehit eden 5 IŞİD militanının öldürüldüğünı söyledi.


JDAM'dan kaçış yok
Uçaklar, hava operasyonunda uzaktan atılabilen hassas güdümlü bombaları (JDAM) kullandı. Serbest düşümlü bombaları tam güdümlü akıllı silahlara dönüştüren JDAM kiti, ilave denge ve havalanma için gövde jantlarından oluşuyor. Lazer sensörü, JDAM'a hareket eden, yer değiştirebilir ve denizdeki hedeflere yönelik tam takip yeteneği sağlıyor. Gece alçak irtifa uçuş kabiliyetine sahip "Pars Filo"daki uçaklarda "LANTIRN" adı verilen bozuk meteorolojik şartlarda bile pilota mükemmel bir görüş sunan sistem bulunuyor. 
TERÖRİSTLER KORKUP KAÇTI
Gaziantep'in Karkamış ilçesinin karşısındaki Cerablus'un denetimini elinde bulunduran IŞİD'e ait bazı hedefler dün sabah erken saatlerde obüslerle vuruldu. Ağır kayıplar veren IŞİD üyeleri, sıfır noktasından Cerablus'un iç noktalarına çekildi.