Gökhan Kaya ANKARA
Anayasa Mahkemesi'nin, dershaneleri kapatan yasayı iptal etmesine ilişkin gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. AYM kararına gerekçe olarak, eğitim ve öğrenim hakkının engellenmesi, özel teşebbüs özgürlüğünün korumasız bırakılması ve ölçülülük ilkesine aykırılığı gösterdi. Kararda, öğrencilerin sınavlara hazırlık ihtiyacını karşılayacak okul dışı alternatif imkânlar sağlanmadan dershanelerin kapatılmasının  eğitim ve öğretim hakkına yönelik ölçüsüz bir sınırlama olduğu vurgulandı. 
GERİ ADIM YOK
Kararın yayımlanmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dün kurmayları ve bakanlık hukukçularıyla bir araya geldi, bundan sonra izlenecek yol haritasını belirledi. Toplantıda, AYM'nin kararının dershaneler açısından hukuki bir boşluk ortaya çıkardığını, yeni kanun çıkana kadar mevcut mevzuat kapsamında ne yapılacağı görüşüldü. Toplantıdan çıkan yol haritası şöyle: 
Dershanelerin okula dönüşümleri hızlanarak devam edecek. Geri adım olmayacak. Dönüşüm için sırada bekleyen ancak AYM'nin kararından sonra kararını değiştiren dershaneler ruhsat başvurularını geri çekebilecek. Başvurusunu geri çeken ve dönüşüm için hiç başvurmayan binden fazla dershane bugünden sonra resmi olarak faaliyet sürdüremeyecek. 
Bakanlık bu durumda olan dershane sahiplerine yönelik bir mektup hazırlayacak. Mektupta, AYM kararının ardından geçerli kanunlarda dershanelerin yasal dayanağı kalmadığı belirtilecek. Dershanelerin yeniden faaliyete geçmesi için TBMM'de yeni bir kanun çıkartılması ve dershanelerin varlığının kanunen kabul edilmesi gerektiği belirtilecek.