Türk üslerinin, IŞİD karşıtı koalisyona açılmasına ilişkin ABD ile varılan mutabakatın Suriye içinde güvenli bölge oluşturulmasını kapsayıp kapsamadığı konusundaki muamma sürüyor. İnternet sitelerinde yer alan habere göre, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu önceki akşam, ABD?ile Türkiye'nin Azez Mare ile Cerablus arasındaki hatta 'güvenli bölge' oluşturulması konusunda anlaştığını açıkladı. Habere göre, söz konusu bölgeye IŞİD ve PYD girerse hem Türkiye hem de ABD saldırıya geçecek. Bölgenin kontrolü ve korunması ise Suriye Muhalefeti Kuvvetleri tarafından yapılacak. Bu açıklamadan birkaç saat sonra Washington'da muhabirler, Sinirlioğlu'nun sözlerini ABD Dışişleri Sözcü Yardımcısı Mark Toner'e sordu. Toner, "Bir güvenli alan, güvenli bölgeden bahsetmiyoruz. Bahsettiğimiz şey, IŞİD'i bölgeden püskürtecek süreklilik arz eden bir gayret" cevabını verdi. İki ülke arasında anlaşılan noktanın IŞİD'e karşı verilen mücadelede Türkiye'nin tesislerinin kullanılması olduğunu belirten Toner, Suriye içinde oluşturulacak bölgeyi adlandırmak istemedi. 

HABERLER ABD BASININA AİT
ABD'den gelen açıklamanın ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin bir bilgi notu yayınladı. Sinirlioğlu'nun, ABD basınında yer alan bazı haberleri dile getirdiği kaydedilerek, "Bu ifadeler kendisine aitmiş gibi algılandı. Söz konusu cümleler Sayın Müsteşara ait değildir" denildi. Öte yandan önceki gece koalisyon güçleri Azez yakınlarındaki Nusra güç lerini vurdu. Türk Dışişleri Bakanlığı söz konusu uçakların İncirlik'ten kalkmadığını duyurdu. 

ESAD SİVİLLERİ VURDU: 51 ÖLÜ

Bu arada Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesinde muhaliflerin denetimindeki beldelere düzenlediği hava saldırılarında 51 kişi öldü. Vakum bombalarıyla düzenlenen saldırılarda 100'den fazla kişi yaralandı.