İngiliz ve Alman basını, Türkiye'nin erken seçime hazırlandığını duyurdu.
FT: Siyasi belirsizlik içinde erken seçim
Financial Times, koalisyon görüşmelerinden sonuç çıkmamasıyla ilgili haberinde, Türkiye'nin siyasi belirsizlik ortamında Kasım'da erken seçime hazırlandığını belirtiyor.
Yazıda özetle şöyle deniyor:
"Açıklamanın ardından Türk lirası dolar karşısında rekor düzeyde düştü, ardından biraz toparlandı. Kağıt üzerinde partilerin koalisyon konusunda bir uzlaşı sağlayabilmek için 23 Ağustos'a kadar zamanları var. Ancak uzmanlar, uzlaşma kapılarının kapandığını söylüyor. MHP ve HDP, AK Parti liderliğindeki bir koalisyonda yer almayacakları mesajını vermişti."
Türkiye'de Ak Parti ile CHP arasındaki koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması Almanya'da da geniş yankı buldu. Haber siteleri ve gazeteler gelişmeyi flaş haber olarak duyururken, Türkiye'de bir erken seçimin kapıda olduğu yorumunu yaptılar.
Deutsche Welle: Türkiye yeniden seçime doğru
Seçimlerin üzerinden iki ay geçmesine karşılık, hükümetteki parti AKP ile muhalefettteki CHP arasında yürütülen koalisyon görüşmeleri kesin olarak sona erdi. Sonuç aslında sürpriz değil.
Welt Online: Sonuçlar Erdoğan'ın hoşuna gidene kadar yeniden seçim
Welt Online, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sorumlu olduğunu iddia ederek haddini aştı. Welt'te şu ifadeler yer aldı: "AK Parti ile CHP arasındaki koalisyon görüşmeleri olumsuz sonuçlandı. Türkiye yeniden seçime doğru ilerliyor. Sonuç alınamamasından aslında masada bile olmayan birisi sorumlu: Recep Tayyip Erdoğan."
Frankfurter Allgemeine Zeitung: Türkiye'de koalisyon görüşmeleri sonuçsuz kaldı
Hükümetteki AKP ile muhalefet partisi CHP arasındaki koalisyon görüşmelerinden bir sonuç alınamadı. Yeniden seçim yapılması olasılığı iyice arttı.
Die Zeit: Büyük koalisyon için görüşmeler sonuçsuz
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisi AKP, hükümet kurulması konusunda bir zemin olmadığı görüşünde. Başbakan Ahmet Davutoğlu yeniden seçimi yüksek olasılık olarak görüyor.
Bild: Koalisyondan şimdilik sonuç alınamadı
Parlamento seçimlerinin üzerinden iki ay geçmesine rağmen AKP ile CHP arasında yapılan koalisyon görüşmeleri sonuçsuz kaldı. Ahmet Davutoğlu, "Koalisyon kuramayacağımız sonucuna vardık" açıklaması yaparken, şiddet olaylarının giderek tırmandığı Türkiye'de yeniden seçim ağırlık kazanıyor.
Focus: Türkiye'de koalisyon görüşmeleri başarısız oldu
Seçimlerden iki ay sonra, AKP ile CHP arasındaki koalisyon görüşmeleri bitti. AKP Genel Başkanı Davutoğlu, "Şu aşamada bir hükümet ortaklığı yapma zemininin oluşmadığı kanaatine vardık" dedi. AKP 7 Haziran seçimlerinde meclisteki çoğunluğu yitirmişti.
Spiegel Online: Yeni seçimler artık daha yakın
Spiegel Online: Büyük koalisyon için görüşmeler başarısızlıkla sona erdi. Başbakan Davutoğlu'nun ana muhalefet partisiyle görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlandı. Yeni seçimler artık daha yakın.
Die Welt: Türkiye'de koalisyon görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlandı. Koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra AKP ile ana muhalefet partisi Türkiye'yi yeni bir seçime yöneltti.