Yücel KAYAOĞLU ANKARA
AK Parti, muhtemel bir seçimde nasıl bir yol izleneceğine dair çalışmaları başlattı. Yüzde 9'luk oy kaybının sebeplerini tespit etmek için de geniş çaplı bir analiz çalışması yaptı. Özellikle ekonomik vaatlerin yetersizliğine dikkat çeken AK Parti kurmayları, "AK Parti 7 Haziran'da ilk kez yapacaklarını değil yaptıklarını anlattı. Bu seçimlerde milletin beklentisine cevap verememiş olabiliriz" görüşünü dile getiriyor. Özellikle, emeklilerin durumu, taşeron çalışanlar ve alt gelir düzeyindeki toplum kesimlerinin ihtiyaçlarına cevap verecek icraatlarda eksiklik tespit eden AK Parti yönetiminin bu kez farklı bir strateji izleyeceğinin ilk işaretleri de ortaya çıktı. Öncelikle, binlerce öğretmeni ilgilendiren ve tepki çeken rotasyon uygulamasından vazgeçildi. Ardından öğretmenlerin eş durumu ile ilgili tayin şartlarında da esneklik getirdi.

Seçimlerden önce emeklilere 100 lira seyyanen zam veren hükümet, bunun vatandaş nezdinde yeterince anlatılamadığı kanaatine de vardı. Söz konusu zammın CHP'nin emekliye iki ikramiye sözünün gölgesinde kaldığı düşüncesinden hareketle, yeni bir seçimde öncelikle bu zammın yıllık bin 200 lira olarak yansıyacağına vurgu yapılacak.

Ayrıca Kurban Bayramında, emeklilere bir kurban parası ödenmesinin de gündeme gelebileceği belirtiliyor. Memurlara 2016 için önerilen yüzde 4+4, 2017 için yüzde 3+3 zam teklifini de artırabileceği belirtiliyor.

AK Parti ayrıca özellikle kıl payı milletvekili kaybedilen iller için yeni adaylar belirleyecek. Bazı bakanların seçim bölgelerinin değiştirilmesi uygulamasından da vazgeçilebileceği belirtiliyor. 3 dönem kuralı kalktığı için seçmenden oy getirecek 70 üç dönemlik eski milletvekilinden 20-30'una listelerde yer verilmesi de konuşuluyor. Partideki küskünlüklerin giderilmesi, küsüp ayrılanların geri getirilmesine dönük de adımlar atılacak.