Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe'de  9. muhtarlar buluşması konuşmasında Devlet Bahçeli'nin tutumuna Bugün Doğu ve Güneydoğu ağırlıklı muhtarlar bulunuyor. Sizlerin birçoğu 1970'li ve 90'lı yılları hatırlarsınız. O yokluk günlerini beraber yaşadık. O yılları asla unutmamalıyız. 

"DOĞU'YA YAPTIĞIMIZ YATIRIM ORTADA"
Hayal bile edilemeyecek hizmetleri aldığımızı unutmamalıyız. 26 havalimanımız vardı. Şimdi 56 tane. Biz dertli olduğumuz için bunu başardık. 15 yıl önce Iğdır'a, Hakkari'ye, Kars'a, Muş'a, Ağrı'ya havalimanı açılacak deseniz kim inanırdı? 

Batı dururken Doğu'ya ne gerek var demedik. Biz tek vatan dedik. Biz bu milleti seviyoruz. Bu ülke topraklarını seviyoruz. Ama sevmeyenlerin de olmadığını görüyoruz.

"OHAL'İ BİZLER KALDIRDIK"
Demokrasi, işkence, insan hakları ihlalleri yaşadığımızı unutmayalım. Bugünkü toplantı nedeniyle muhtarların tehdit edildiğini biliyorum. Bu yüzden gelemeyenleri de biliyorum. 

Muhtar memur mu? Muhtar seçilmiş kişidir. Elinde silah olan ne yapıyor. Yat, yat, kalk, kalk. 

Ret, inkar ve asimilasyon politikalarını ret ettik. OHAL'i ilk ayda kaldırdık. Televizyon dediler 24 saat yayın. kendi dilimizde propaganda, üniversitede enstitüler kuruldu mu? Al ve üst yapı yatırımı yapıldı mı?

81 İLDE ÜNİVERSİTE Mİ VARDI?
Hala bu fidanlarımızın şehit edilmesinin sebebi nedir? Her şey yapıldığı halde bunlar ne istiyor? Bunlar ülkemizi bölmek istiyorlar. 

Güçlü bir ekonomiyi hazmedemiyorlar. Köklü reformları hayata geçirdik. 81 ilin tamamında üniversitemiz var mı? Daha önce böyle bir şey var mıydı? 

Ama bunlar üniversiteleri yakmanın derdindeler. Bunlara karşı ortak bir mücadele için sizlerle beraberiz. 

Biz emri dağdan almadık. Biz emri Hak'tan ve halktan aldık. Bu süreçte yaşadığımız zorlukları, kurulan tuzakları gayet iyi biliyorsunuz. 

E-Muhtıra, Gezi olayları, 17-25 Aralık darbesi ve terör olayları hep aynı amaca hizmet etmiştir. Amaç Türkiye'nin önünü kesmektir. 

"DOĞU VE GÜNEYDOĞU'YA 260 KATRİLYON YATIRIM YAPTIK"
Bölgenin kalkınması, gelişmesi ve refah düzeyinin artması için birçok çalışma yaptık. 

Doğu ve Güneydoğu'ya 260 katrilyon yatırım yaptık. Sadece Van'da 17 katrilyon yatırım yaptık. Depremden sonra Van'ı yeniden inşa ettik. Kadir kıymet bilen var. Bilmeyen var. At denize balık bilmezse Halık bilir. dedik.

Bu süreçte devlet de hükümet de kardeşlik projesi için elinden geleni yaptı. Örgüt ve onun partisi tercihini şiddetten yana kullanmıştır. 

Dün devletin şiddetini eleştirenler bugün kendileri bu şiddeti uyguluyorlar. Teröristler ambulansa saldırır mağdur olan bölge insanı.

Kamyon ve Tır'ı yakarlar mağdur olan yine bölge insanı. Yolları kapatırlar, ortalığı yakıp yıkarlar, doğalgaz hattı patlatılır.

Size büyük görev düşüyor. Muhtarlar devletin güvenlik güçlerinin yanında olması gerekir. 

Bir tercih yapacaksınız. Ya terör örgütünün yanında ya da devletin yanında yer alacaksınız. 

Cumhuriyet gazetesi halkı şikayet etti diye yazıyor. Muhtar bunu bilmeyecek mi? Bu kişi terörist mi değil mi? Devlet bunu bilecek. Aksi halde terör şehir merkezinde can alıyor. Buna izin vermeyiz. Çatışmaları yeniden başlatan bölücü örgüt olmuştur. 

Bölücü örgütün molotofla, zorla yaptıkları eylemleri kafası kuma gömen devekuşu gibiler. 

Seçimde aldıkları oyu terör örgütü lehine kullananlar hem hukuk hem de millete hesap verecektir. 

Çıkmış bunlar uyanık ya " Silahlar sussun" Silahları bölücü örgüt betona gömecek. Ya böyle yapacak ya da bu ülkeden terk. 

"BUNLAR VATANA İHANET İÇİNDELER"

Teröristlere sırtlarını dayadıklarını söyleyenler ekmeğini yediği vatana ihanet içerisindeler. 

Ekmeğin peşinde olanları öldürenler alçaklık çukurunun en dibindedir. Bunlara destek veren sözde aydınlar da bunlar gibidir. 

Vatan ve millet aidiyeti olmayan bu köksüz, ahlaksız güruh elbette hesap verecektir. Sizin kalemlerinizden akan mürekkep kandır. 

Bu mesele Hak ile Batıl meselesidir. Terörde ısrar edenler hak ettikleri muamaleyi gördüler, görecekler. Bu Habil ile Kabil meselesidir. Bu mücadele kıyamete kadar sürecek bir meselesidir. 

Türkiye işte böyle bir ortamda hükümet kurma çalışmaları yaptı. Bir hususun altını çizmek istiyorum: Türkiye'nin hükümet kurma ve terör problemi var. 

Gece gündüz şahsımla ilgili sözler söylüyorlar. Kendi kifayetsizliklerini şahsıma yıkmaya çalışıyorlar. Biz 81 ilimizi kapsayan projelerle 13 yıl hizmet ettik. 

Siyaset işi gücü bırakıp recep Tayyip Erdoğan'ın şahsı ve ailesi ile uğraşmak değildir. 'Bilal'i ver iktidarı al'. bu ne çirkin bir yaklaşımdır.  Benim oğlumun yaptığı yolsuzluk varsa bunun hesabını yargı sorar. Sen benim evladım ile ilgili iktidar bağlantısını nasıl kurarsın, nasıl böyle saygısızlığı yaparsın. Sen kimsin? Ama evladı olmayanların böyle saygısızlığı yapmasından doğal bir şey olmaz.  Aynaya bak. Kendinin nerede olduğunu görürsün.?

Bir diğeri Mussolini'yi örnek alıyor. Bu nasıl bir zihniyettir. Bunların ortaya koydukları bir proje yok. Beştepe'nin adresini bilmeyenlerle vakit geçirecek zamanımız yok" 

Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilmiyor mu? Bu anayasal olarak bir sistem değişikliğidir. 

siyaseti ilkokul düzeyinde yürütenler bu ülkeyi yönetemezler. Beştepe'ye çıkmayacağım diyenler şimdi çıkacağım diyor. Bu ne menem iştir? Baba bir hırsız yakaladım. Getir oğlum. Gelmiyor baba. Bırak gitsin. Gitmiyor baba. Bunların durumu bu. 

Şu ana kadar anayasal süreci işlettim.