Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca bölgesinde dün askere pusu kuruldu. Zırhlı iki askeri aracın geçişi sırasında yola döşenen mayın, PKK'lılar tarafından uzaktan kumandayla patlatıldı. Teröristlerin saldırısı üzerine hava destekli operasyon başlatıldı. 


Genelkurmay Başkanlığı'ndan olayla ilgili gece saatlerinde yapılan ilk açıklamada, ölü sayısına ilişkin net bir bilgi verilmedi. Kamuoyunun merakla beklediği açıklama saat 17.00 sıralarında geldi. Genelkurmay'ın internet sitesinden yapılan açıklamada, saldırıda 16 askerin şehit olduğu, 6 askerin de hafif yaralandığı açıklandı.
Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sayfasında yapılan açıklama aynen şöyle: 


"06 Eylül 2015 tarihinde Dağlıca-Yüksekova yolunun ulaşıma açılması maksadıyla yürütülen operasyonda, daha önceden Bölücü Terör örgütü mensubu bir grup terörist tarafından yol kenarına yerleştirilen El Yapımı Patlayıcıların patlatılması ile iki zırhlı aracımız ağır hasar görmüş, araçlarda bulunan Kahraman 16 silah arkadaşımız şehit olmuştur. Kahraman altı silah arkadaşımız ise hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralanmış, yaralıların tedavilerine hâlihazırda devam edilmektedir.


Saldırının ardından bölgede başlatılan operasyonlar karadan ve havadan kararlılıkla sürdürülmektedir. Bu kapsamda; bölgede tespit edilen terörist hedeflerinin imhası ve harekâta emniyetle devam edilmesi maksadıyla; Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristlerce kullanıldığı belirlenen 23 hedef (altı mağara, iki depo, üç barınma alanı ve 12 Doçka mevzii) 7 Eylül 2015 saat 09.00'dan itibaren üç adet F-4 ve dört adet F-16 savaş uçağı ile ateş altına alınmaktadır.
Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, saldırıda yaralanan Kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz."
DAVUTOĞLU, ORG. AKAR İLE GÖRÜŞTÜ


Bu arada, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı aradı. Davutoğlu, Dağlıca saldırısıyla ilgili Org. Hulisi Akar'dan bilgi aldı.


Ardından Davutoğlu ile Akar Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde basın toplantısı düzenledi.