Şemdinli'de dün meydana gelen olayda, PKK'lı teröristlerin yol kenarına döşedikleri el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu Taşbaş, bir silah arkadaşı ile birlikte şehit olmuştu. Taşbaş'ın naaşı bugün Van'da gerçekleştirilen askeri törenin ardından uçakla memleketi Afyonkarahisar'a gönderilmişti. Öğlen saatlerinden kalabalık bir konvoy eşliğinde alınan şehidin cenazesi karayolu ile baba ocağı olan Dinar İlçesine getirildi. Burada şehit Taşbaş için ilkindi namazına müteakip Dinar Hükümet Konağı meydanında cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, eski milletvekilleri, belediye başkanları ve yaklaşık bin 500 kişi katıldı. Şehidin cenazesi, ellerinde Türk bayrakları bulunan bir konvoy eşliğinde karşılanırken, tören alanına ilk gelen şehidin babası Nazmi Taşbaş'ın koluna giren AK Partili Milletvekili Ali Özkaya, babayı teselli etmeye çalıştı.
“BENİM KARDEŞİMİ GÖTÜRMEYİN”
Şehidin cenazesinin ambulanstan indirilerek tören alanında hazırlanan musalla taşına konulmasının ardından aile üyeleri tabuta sarılarak ağıtlar yaktı. Şehidin ablası İlknur Aygünoğlu'nun ağıtları ise yürekleri dağladı. Aygünoğlu'nun, sarıldığı tabuttaki kardeşinin ismi yazılı kağıdı öperek sarf ettiği, “Kuzum al bayraklara mı sarılıp geldin? Duyuyor musun beni kuzum? Amca biz yandık amca. Kurban olurum senin ismine de sana da. Benim kardeşi mi götürmeyin? Allah belanızı versin, siz kardeşime mi kıydınız?” sözleri tören alanındaki herkesi gözyaşlarına boğdu. Sinir krizleri geçirip fenalaşan şehidin annesi Saliha Taşbaş ve halası Münnevver Karaaslan'a, 112 Acil Servis ekipleri tarafından müdahale edilerek sedyeler ile tören alanında çıkardı. Törende, şehidin Begüm (14) ve Ecrin (5) Taşbaş isimli kızları ise aile fertlerinin eşliğinde başına geldikleri tabuta sarıldılar. Tabutun başına gelen dede İzzet Taşbaş'ı ise Vali Güner koluna girerek sakinleştirmeye çalıştı.
Şehit Taşbaş'ın cenaze namazını Afyonkarahisar İl Müftüsü Şükrü Kabukçu kıldırdı. Taşbaş, kılınan cenaze namazı sonrası silah arkadaşları omuzlarında ve askeri manga eşliğinde ambulansa alınarak baba ocağı olan Akça Köyüne defin edilmek üzere yola çıktı.