Basın mensuplarıyla kentteki bir otelde bir araya gelen Soylu, Ankara'da dün yaşanan terör olayına değindi.

Yaşananların, provokasyonun çok ötesinde olduğunu ifade eden Soylu, "Dün milletimize ağır tahribat verilen bir olay yaşanmıştır. Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör saldırısı bilançosuyla karşı karşıya kaldık. Bu bizim için üzüntü verici ve sıkıntılı süreçtir. Bunu yapanlar çok önemli hedefler almıştır. Demokrasiyi, milletimizin büyüme motivasyonunu, Türkiye'nin ilerleme motivasyonunu, uzun yıllardır eksikliğini duyduğumuz ve Türkiye'nin bütün dünya tarafından takdir edildiği pek çok gelişmeyi hedef almıştır. Ekonomik, demokratik ve özellikle altyapı gelişmesini, her şeyi hedef almıştır" değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, milletin yaşanan olay karşısında üzüntüsünün büyük olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye o kadar ağır ve hain bir saldırıyı hak etmiyor. Burası bir barış coğrafyası. Burası birçok medeniyetin çıktığı ve bu medeniyetlerin ortaya koyduğu anlayışla, etrafındaki birçok ülkeyi ve belki de milyarlarca insana ışık, aydınlık veren, kalplerine, gönüllerine rahatlık veren bir coğrafyadır. Bu tahribat elbette ki milletimiz ve ülkemiz tarafından aşılacaktır. Öncelikle sizlerin de huzurunda ölenlere rahmet, aziz milletimize ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Tekrar ülkemizdeki insanlara 'geçmiş olsun' diyorum ve bir daha inşallah Allah bizi böyle olaylarla karşı karşıya bırakmaz. Bir an önce bu işin arkasında kim var ise bu işi hangi sebeple planlamış ise bunun da yakın bir dönem içerisinde aydınlatılmasını temenni ediyor ve bunun için gerekli çalışmaların da büyük dikkatle sürdüğünü belirtmek istiyorum."

Türkiye'nin yaşanan bu olayın da üstesinden geleceğini belirten Soylu, "Bunun sebebi bellidir. Bunun sebebi demokrasimiz, milli birlik ve beraberliğimiz, bunun sebebi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin iradesi, bunun sebebi 1 Kasım seçimleri ve Türkiye'nin iddialı yürüyüşüdür. Hep birlikte bu meselelerin üzerinden gelme vasfımız, milletimizin böyle bir sağduyusu ve anlayışı var" dedi.

Soylu, burada farklı davranışların da olabileceğine dikkati çekerek, "Buradan istifade etmek isteyenler de olacak. Bu milli meseleden, memleketimizin karşı karşıya kaldığı acı tablodan istifade etmeye çalışan istismarcılar mutlaka olacaktır ama bu meselede milletimizin kararlılığı, bakışı, duruşu inanıyorum ki o istismar edenlere de fırsat tanımayacaktır" ifadesini kullandı.