Ebru Karatosun ANKARA
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2010 yılı KPSS Sınavındaki usulsüzlüklere ilişkin yürütülen soruşturma derinleşiyor. KPSS soruşturması kapsamında 6'ncı kez yapılan operasyon da bu kez ÖSYM'de sınav sorularının hazırlandığı birime baskın düzenlendi. Soruşturma savcısı Yücel Erkman'ın talimatıyla yapılan operasyonda, 3 kurum çalışanı gözaltına alındı. Gözaltına alınan 3 şüphelinin 2010 yılında KPSS'ye girdiği ve 2011 yılında ÖSYM'ye atandığı tespit edildi. 
MASAK uzmanları, soruların sızdırıldığı 2010 yılındaki KPSS Sınavı'nda neredeyse tüm soruları doğru cevaplayan bazı isimlerin, aynı sınava giren iki şüpheliye ait banka hesaplarına düzenli biçimde ödeme yaptıklarını tespit etti. Ödemelerin izini süren uzmanlar, söz konusu hesapların sahibi olan kişilerin ÖSYM'de çalışan İbrahim K. ve İbrahim U. olduğunu belirledi. Savcılık, söz konusu kişilerin HTS kayıtlarını incelemeye aldığında da yeni bilgilere ulaştı.
Kopya çekilen sınav öncesinde, kopyacı birçok isimle beraber Fetullah Gülen cemaatine ait eğitim kurumlarında çalıştıkları belirlenen şüphelilerin HTS kayıtlarından da, soruları temin ederek adaylara dağıttığı öne sürülen ve örgüt liderliğiyle suçlanan Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Genel Sekreteri Mehmet Hanefi Sözen ile “cemaatin Ankara ve eğitim imamı” oldukları öne sürülen Yusuf Rodoplu ve Cemil Koca ile irtibatları ortaya çıktı. Yine şüphelilerle bağlantısı olduğu tespit edilen Şule Ü. isimli şüphelinin de halen ÖSYM'de çalıştığı belirlendi.
MASAK raporunda, söz konusu kişilerin hesaplarına, sınava giren adaylar tarafından düzenli olarak yatırılan “himmet para”larının cemaatin yurt içindeki ve yurt dışındaki şirketlerine aktardıkları bildirildi. Raporda, şüphelilerden toplanan himmet paralarının 902 bin lira ve 763 bin liralık havale trafiği de belgelendi.
Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda içerisinde soruların yer aldığı dijital veriler ile ajandalara el konuldu. Şüphelilerin 5 yıldır ÖSYM'nin kozmik odası olarak adlandırılan Soru Hazırlama Birimi'nde çalışıyor olması nedeniyle kurumun yaptığı tüm sınavlar şaibeli hale gelince, savcılık son 5 yılda yapılan tüm sınavları da mercek altına aldı.
Patronlar ve gazetecileri  terörist diye dinlemişler
Paralel Devlet Yapılanması'nın “Terör örgütü üyeliği, organize suç örgütü üyeliği” gibi suçlamalarla patronları ve gazetecileri dinlediği ortaya çıktı. Yasa dışı “telekulak skandalı”, HSYK Başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa tarafından yürütülen soruşturma sırasında ortaya çıktı. Kolukısa, Türkiye'de dinleme kararı alma yetkisi bulunan 11 mahkemeden geriye dönük olarak alınan tüm dinleme kararlarını topladı. Gerçek isimlerin yazılmadığı usulsüz dinleme kararlarında yer alan telefon numaralarının kimlere ait olduğunu TİB kayıtlarından karşılaştıran Kolukısa, iş dünyasının ünlü ailelerine kurulan “paralel kumpas”ı tespit etti. Paralel'in emniyetteki kilit ismi olan dönemin İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in, sahte isimler ve uydurma suçlamalarla istediği dinleme talepleri, çoğu Paralel yapının hakimleri tarafından yasa dışı biçimde kabul edildi.
Dinlenen ünlü isimler arasında Mustafa Koç'un eşi Caroline Nicole Koç, Vuslat Doğan Sabancı, Doğan Holding yöneticileri, Hüsamettin Kavi, Mehmet Emin Karamehmet, Erol Altaca, İbrahim Çağlar, Yılmaz Özdil, Uğur Dündar, Zafer Mutlu, Aslı Aydıntaşbaş, Tufan Türenç, İsmail Küçükkaya, Ruşen Çakır, Abbas Güçlü, Şirin Payzın Acet, Engin Ardıç, Amberin Zaman, Rasih Yılmaz, İlter Türkmen, Fatma Nur Serter, Muharrem İnce, Erdoğan Teziç, Zahid Akman, Yunus Söylet gibi isimler bulunuyor.
Ali Fuat Yılmazer'in hazırladığı kararlarda, bazı ünlü isimlerin sadece telefon hatlarının dinlenilmesiyle yetinilmeyip, IMEI numarası üzerinden telefon cihazının da dinlemeye alındığı ortaya çıktı. 
Taşhiye, Hrant Dink, Selam Tevhid ve Paralel Devlet Yapılanması davalarından tutuklu bulunan Yılmazer hakkında, yasa dışı dinlemeler sebebiyle yeni bir soruşturma da başlıyor.