Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı iddialarını sert bir dille eleştirdi ve Putin'e seslendi: Böyle birşey ispat edildiği anda ben bu makamda durmam. Sayın Putin'e diyorum sen bu makamda dururu musun?

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM İklim Değişikliği Zirvesi için gittiği Paris'te açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın gündeminde uçak krizi ve Rusya'dan gelen Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı iddiaları vardı. İddialar üzerinden Rusya lideri Putin'i eleştiren Erdoğan, "Böyle birşey ispat edildiği anda ben bu makamda durmam. Sayın Putin'e diyorum sen bu makamda dururu musun?" diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle: 

"İkili görüşmelerde ev sahibi Hollande ile bir görüşmemiz oldu. Bu görüşmede Türkiye-Fransa ilişkilerini ele aldık. Bunun yannıda ayrıca, bölgede meydana gelen gelişmeleri, son Rusya-Türkiye arasındaki gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduk
Biz iyi niyetimizi ortaya koyduk. Daha ilk günden Putin ile götüşme niyetimizi ifade ettik. Şimdi süreci takip ediyoruz. Rusya'da açıklamalar yapılıyor, onları da izliyoruz. Tüm radar tespitlerini kendi önlerine de koyduk. 

Olayı kendilerine belgelerle anlattık. Onların da bunları bildiğini görmek beni memnun etti. Şu işin çok anlamlı bir yanı. Hava sahamızda 5 dakikada 10 kez uyarılan milliyeti bilinemeyen uçaklardan biri 17 saniye sonra Suriye'ye geçiyor. İkincisi F-16'larımız tarafından vuruluyor.

2 pilottan bir tanesi Suriyelilerin eline geçiyor. Diğer ölü olark Türkmenlerin eline geçiyor. Biz Hatay Valiliğimizin girişimiyle cenazeyi aldık ve cenaze bu sabah 10.30 gibi Rusya tarafına verildi. Böylece bu konuyla ilgili işlemi tamamlamış olduk. 

Birçok şey konuşuluyor. Biz sabırla süreci devam ettirmenin gayreti içerisinde olduk. Türkiye'nin DAİŞ'ten petrol aldığı iddiaları ahlaki değil. Böyle bir belge varsa ortaya koysunlar, görelim. Bizim petrol aldığımız ülkeler bellidir. DAİŞ terör örgütünden petrol alan kişilerden birisi Rus ve Suriye vatandaşı olduğu Amerikan Hazine Başkanlığı tarafından söylendi. Önce bunun hesabını versinler. 

Kendilerine göre iftira at iz bıraksın bu onların geleneğinde var. Böyle birşey ispat edildiği anda ben bu makamda durmam. Sayın Putin'e diyorum sen bu makamda dururu musun? Biz petrol kaçakçılığı yapanları da enseleriz. Bugüne kadar yasal yollarla çalıştık. Bizim terör örgütleriyle alışveriş yapacak kadar haysiyetsiz değiliz."