AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu. "Davutoğlu'nun görev yaptığı dönemler teşekkürle anılacağını" söyleyen Çelik'in çıklamalarının satır başları:

BİRKAÇ GÜN  İÇİNDE DUYURMUŞ OLURUZ

Şu anda Sayın Genel Başkanımız, Başbakanımız  halen görevinin başındadır. MYK ve MKYK, bu belirlendikten sonra bir yöntemle  bunu siyasi işler başkanı, parti sözcüsü bir arkadaşımız geçmişte olduğu gibi duyurur. Bu istişarelerin bitmesi lazım, birkaç gün öncesinde duyurmuş oluruz  diye tahmin ediyorum.

Açık ve net bir şekilde söylüyoruz. Hiç kimse kendi kendine bir gruplaşma yaparak, Ak Parti'nin onayını almadan bir takım çalışmalar yaparak AK Parti adına konuşamaz. Sayın Başbakanımız 20 aylık dönemde son derece önemli kararların altına imza atmıştır. Kendisine teşekkür ediyoruz. Sosyal medyada örgütlü gruplar hadleri olmayan değerlendirmeler yapıyor. Kulis haberlerine dayanarak Başbakanımızı incitmeye çalışan değerlendirmelerin bütün kadrolar olarak karşısındayız. Hiç kimsenin başarılı bir Başbakanlık geçiren bir kişiyi bu şekilde yıpratmaya hakkı yoktur. Hiçbirine kıymet vermiyoruz. AK Parti ve hükümetin sözcüleri ve kurmayları vardır. Bunların değerlendirmeleri esastır. Değerlerimizin yıpratılmasına asla müsade etmeyiz.Bu yaklaşımlarda bulunanları bir kere daha kınıyoruz.

PROFİL TARTIŞMASI

Kongre ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. AK Parti'nin yeni Genel Başkanı'nın kim olacağı konusunda istişare yapılacaktır. AK Parti Genel Başkanlığı son derece stratejik bir makamdır. Düşük profil diye bir tartışma olmaz. Herhangi bir şekilde bu tarışmayı yapmaya gerek yok. Türkiye Cumhuriyeti yöneticilerinin yüksek profilli olması icap eder. Düşük profil diye bir şey söz konusu olamaz. AK Parti'nin makamları da, o makamların icap ettirdiği en yüksek profiller aranarak dolduruluyor.

KILIÇDAROĞLU'NUN "KAN"LI AÇIKLAMASI

Sayın Kılıçdaroğlu içinde "kan" geçen bir cümle kurdu. Bu cümlenin ana muhalefet partisinin genel başkanının ağzından çıkması vahimdir. Darbe hukunun değiştirilmesiyle ilgili yürüttüğümüz bir tasarı var. Anayasa'nın değişmesi demek darbe hukukunun değişmesi demek. Nefesinin yetiyorsa önerilerinizi dinleyelim. Bunun yerine klasik bir CHP gibi her zaman yaptıkları gibi sistem tartışmasını rejim tartışmasına çevirmeye çalışıyorlar. AK Parti'nin böyle bir düşüncesi yok. 

Sistemin değişmesine millet karar verecek. İçinde kan geçen cümlelerle ele alması son derece vahimdir. AK Parti'de Başbakan nasıl olacak bunu tartışıyorlar. Hiçbirinin kendi kadrolarından bir Başbakan çıkması ve bunun nasıl olacağı konusunda bir düşünceleri yok. Böyle siyaset olmaz. Ne yapar CHP, Anayasa Mahkemesi'ne gider, yargı vesayeti oluşturmaya çalışır. Bu açıklamasını son derece vahim buluyoruz.

AK PARTİ'DE KONGRE SÜRECİ VE BAHÇELİ'NİN AÇIKLAMALARI

AK Partide kriz olursa söylerim. Sayın Genel Başkanımızın bu kürsüden konuşmasını gördünüz. Siz orada bir kriz görüdünüz mü? AK Parti'nin kadroları gayet sakin bir şekilde bekliyor. Başbakanımızın bu kürsüde yaptığı açıklamalar siyasi tarihimize girecek açıklamalardır. Kriz demek çatlak demektir. Kriz demek, varoluşsal bir çatışma demektir.

Sayın Bahçeli diyor ki, "22 Mayıs sonrasından AK Parti zaafa düşerse biz destek vermeye hazırız" diyor. AK Parti kadroları birlik içerisindedir. Biz zaaf olmayacaktır. Terörle mücadele konusunda destek veren herkese teşekkür ediyoruz. 23 Mayıs'ta da AK Parti kadrolarında bir zaaf olmayacaktır. AK Parti tek başına iktidadır. Bir koalisyon sorunuz yoktur. Ancak Başkanlık konuşulmasın diye bu tür sözler söyleniyorsa bilinsin ki bu AK Parti'nin resmi görüşüdür.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Yerli-Milli konularından akla hep olumsuz şeyler geliyor. Türkiye'nin demokrasisi 5G'ye geçmiş, ama yazılım ankesörlü telefon düzeyinde. Devletin yazılımını çağdaş standartlara getirmemiz gerekir. Antivirüs programları anlamına gelen bir revizyon peşinde değiliz.Kendi siyasi partisinin uzun yıllar liderliğini yapmış genel başkanlar cumhurbaşkanı olduktan sonra, onların kendi partileriyle ya da siyasetle ilişkilerini kesmelerini talep etmek işin doğasına aykırı. 

Biz temel standartları koruyacağız ve bunları korumak şartıyla kendi yerli ve milli dediğimiz şeyleri yapacağız. Biz reform Anayasa'sı istiyoruz, ismi, önemli değil. Yerli ve milli deyince bunu evrensel değerlerle çarpışan bir şey olarak değerlendirmemek gerekir.

PARTİLİ CUMHURBAŞKANI TARTIŞMASI

Partili cumhurbaşkanlığı, yarı başkanlık sistemi, başkanlık sistemi... Bunların hiçbirini tabu olarak görmemek lazım. Bunlar siyaset bilimi literatürü içerisinde meşru olan sistemler. Biz tam başkanlık sistemini öngören bir teklif götüreceğiz. Şu anda başka bir çalışmamız yok.