Çankaya Köşkü'nde düzenlenen devir teslim töreninde konuşan Canikli, Türkiye'nin, AK Parti hükümetlerinin göreve geldiği günden bugüne kadar hep kritik süreçleri yaşadığını belirterek, "Türkiye, geçmiş siyasi tarihinde hiç karşılaşmadığı hadiselerle karşı karşıya kaldı. Sonuç itibarıyla her sıkıntılı dönemecin sonunda bir aydınlık ortaya çıktı ve her geçen gün Türkiye daha kendinden emin bir şekilde, bu kadrolarla yoluna yürümeye devam ediyor." dedi.

Yeni gerçekleştirilen kongre sonrasında AK Parti'de genel başkanlık değişimi olduğunu anımsatan Canikli, şunları kaydetti:

"Bu da cümle olarak konuştuğunuzda, söz olarak söylediğinizde çok basit bir hadise gibi insanların zihninde yer ediyor ama özü itibarıyla bakıldığında Türkiye'de, başbakanlık ve genel başkanlık değişiyor ve hiçbir şekilde sıkıntı olmadan, bir kriz ya da buna benzer bir tablo ile karşılaşmadan, sessiz, sedasız, sakin bir ortamda bu değişim gerçekleşiyor.

"AK Parti, bu millete kararlılıkla hizmet etmeye devam edecek"

AK Parti tarafından yerine getirilen hizmetlerin, kendine güvenen kadrolar eliyle yürütüldüğünü ifade eden Canikli, "Eğer şahsi ikbal ve kişisel menfaatler ön plana çıkmış olsaydı ya da öyle bir siyaset anlayışı dominant olsaydı, bu geçişler, bu dönüşümler çok daha farklı olurdu, çok daha sert olurdu, acı verici olurdu. Esasında, AK Parti kadrolarının bu işi gerçekten dava ve hizmet aşkıyla yaptığının en önemli göstergelerinden ve somut yansımalarından bir tanesi, geçtiğimiz hafta sonu yaptığımız kongre ve kongrede ortaya çıkan tablodur. İnşallah, bu şekilde AK Parti, bu millete kararlılıkla hizmet etmeye devam edecek." diye konuştu.

"Birlikteyiz. Bu, bir ayrılık değil"

Yalçın Akdoğan'ın Bakanlık döneminde ilgilendiği konuların son derece hassas ve kırılgan olduğunu ifade eden Canikli, şöyle devam etti:

"O dönemlerde ortaya koyduğu performans, herkes tarafından biliniyor ve takdir ediliyor. Bu gibi dönemlerde böyle kırılgan ve hassas dönemlerde, hassas konularla uğraşmak kolay bir şey değil. Bunun, toplumun çok ilgilendiği, doğal olarak üzerinde durduğu, dikkatle takip ettiği alan ve konular olması son derece önemli.

Çıta bu kadar yüksek. Çıtayı çok yüksek devralıyoruz. Çıta, aşağılarda olsaydı, AK Parti geçmiş dönemlerden devraldığında çıta yerlerde sürünüyordu. Hamdolsun, şimdi bütün alanlarda çıtayı en üst seviyeye çıkarmış durumda. Şimdi çıta bu kadar yükselmişken Bakanımızdan sonra hizmet etmek kolay değil. Biz de en iyi şekilde bildiğimiz doğrularla, en iyi şekilde samimiyetle bu çıtayı daha yükseklere, bayrağı daha ilerilere taşımak için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz."

Akdoğan'a, millete ve devlete hizmetleri nedeniyle şükranlarını sunan Canikli, "Böyle bir değerin, hiçbir şekilde bu hizmetlerinden faydalanılmaması mümkün değil. Elbette onun takdirini yapacak olan makamlar belli. Çünkü, toplumlar bu değerleri kolay üretmiyor. İnşallah, Sayın Bakanımızın bugüne kadar gösterdiği bu alandaki performans, yine ülkeye hizmet olacak, devam edecek. Ondan da kuşku duymuyoruz." diye konuştu.