Mardin'in Nusaybin ilçesinde, PKK'lı teröristlerce açılan çukurların kapatılması, kurulan barikatların kaldırılması, tuzaklanan patlayıcıların imhası ve kamu düzeninin yeniden tesis edilmesi için 14 Mart'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan operasyon tamamlandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarının katılımıyla gerçekleştirilen operasyonda, bölücü terör örgütü PKK'ya ağır darbe vuruldu.
Şırnak operasyonu da tamamlandı

Şırnak merkezde terör örgütü PKK'ya yönelik 14 Mart'ta başlatılan "Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet Çifci Operasyonu" tamamlandı.

"Yakarak kaçın" talimatı

Çemberin daralması karşısında örgüt mensuplarının yaşadığı panik kendi aralarındaki telsiz görüşmelerine de yansıdı.

Bir görüşmede teröristlerin yoğun ateş altında olduklarını belirtmesi üzerine "Agit" kod adlı teröristten "Yakarak kaçın" talimatı geldi.

Bir başka telsiz konuşmasında da terörist gruba kaçmaları konusunda uyarıda bulunuldu.

Defalarca kaçmaya çalıştılar

Operasyonlar sonucu köşeye sıkışan teröristler, farklı tarihlerde gruplar halinde ilçeden kaçmaya teşebbüs etti.

İlçeye bağlı Zeynelabidin Mahallesi'nde 18 Nisan'da ilk kez kaçma teşebbüsü oldu, bu teşebbüste 19'u ölü, 1'i yaralı olmak üzere 20 terörist silahları ile ele geçirildi.

Fırat Mahallesi'nden 23 Mayıs'ta ikinci kez kaçmaya teşebbüs eden teröristlerden 2'si silahlarıyla yakalandı. Burada 3 teröristin de etkisiz hale getirildiği, ancak henüz cesetlere ulaşılamadığı belirtildi.

Yenişehir Mahallesi'nden 26 Mayıs'ta üçüncü kaçma teşebbüsü oldu. Bu teşebbüste 4'ü ölü, 1'i yaralı olmak üzere 5 bölücü terör örgütü mensubu silahlarıyla ele geçirildi.

Dağ kadrosu etkisiz hale getirildi

Operasyonda, örgütün sözde Nusaybin ikinci sorumlusu "Kava" kod adlı Veysi Akgün, 23 Mayıs'ta etkisiz hale getirildi.

Örgütün sözde Nusaybin sorumlusu "Hebatkar-Karker" kod adlı Zamani Çamak ise 30 Mayıs'ta ölü ele geçirildi.

Hakkında 32 suç kaydı bulunan Çamak'ın, 2012'den itibaren sözde Mardin eyaleti özel güç sorumlusu olarak faaliyet yürüttüğü ve Ocak 2016'dan bu yana Nusaybin'de bölücü terör örgütünün sözde sorumlusu olduğu kaydedildi.

Çamak'ın aranan teröristler listesinde de "turuncu" kategoride yer aldığı bildirildi.

Teslim olan teröristlerden Abdulkadir Paşa Mahallesi sorumlusu "Azad" kod adlı teröristin ise başarısızlığı nedeniyle diğer teröristler tarafından infaz edildiği belirlendi.

Bölücü terör örgütü üyelerine terk ettikleri evleri yakma talimatı verdiği belirlenen örgütün sözde ilçe sorumlularından "Agit" kod adlı terörist de operasyonda etkisiz hale getirildi.


Teslim olan 75 teröristten 72'si tutuklandı

Nusaybin'de 25'i 24 Mayıs'ta, 42'si 26 Mayıs'ta, 8'i 27 Mayıs'ta olmak üzere teslim olan 75 teröristten 72'si "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" ve "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından tutuklandı, 3'ünün tedavisi sürüyor.

Vatandaşların talepleri karşılandı

Operasyon süresince bölgedeki bin 837 vatandaş güvenli bölgelere tahliye edildi, 112 Acil Servis'e gelen tüm çağrılar karşılandı.

Operasyon bölgesindeki ailelere 2 bin 463 gıda paketi dağıtıldı, 3 bin 838 vatandaşın nöbetçi eczanelerden faydalandı.

Teröristlere karşı kahramanca mücadele eden 70 güvenlik görevlisi şehitlik mertebesine ulaştı.

Başarıyla tamamlanan müşterek operasyona en büyük desteği ilçedeki vatandaşlar verdi.