Erdoğan'ın açıklamalarından önemli başlıklar;

VİZE KRİZİ: KARAR ÜZÜNTÜ VERİCİ

Erdoğan, ABD ile vize restleşmesiyle ilgili olarak 'ABD'nin kararı üzüntü verici, Bakanımız bana bu konuyu ilettiği anda kendisine Türkiye bir hukuk devletidir. Biz bir kabile devleti değiliz, onların açıkladığı metin neyse mütekabiliyet esasına dayanarak aynı metinle anında cevap verelim. Süreç bundan ibarettir.' dedi...

'UKRAYNA KİLİT ÜLKE'

İki yıl aradan sonra Ukrayna'yı tekrar ziyaret etmekten dolayı büyük memnuniyet duydum. Değerli dostum Poroşenko'ya bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Bu önemli toplantının ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Ukrayna ile ilişkilerimiz her geçen gün gelişiyor. Ukranya bölgemizin istikrar ve güvenlik konusunda kilit ülkelerden biridir. İkili ilişkilerimize hep stratejik vizyonla yaklaştık.

KİMLİKLE SEYAHAT

2012'de yürürlüğe giren vize muhafiyeti anlaşmasının ardından kimlikle seyahat uygulamasını başlattık. Bugün yaptığımız görüşmelerde ilişkilerimizi kapsamlı bir şekilde ele alma imkanı bulduk.

'BURADAN MÜJDE VERİYORUM'

Buradan milletimize müjde veriyorum. Ukrayna'da Yunus Emre Türk Kültür Merkezi açıyoruz. Bundan dolay dostum Poroşenko'ta teşekkür ediyorum.