24 Haziran 2018 Yurtdışı ülke ülke seçim sonuçları, Almanya Fransa Belçika Hollanda anlık Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları ile ilgili merak ettikleriniz haberimizde yer alıyor. Türk vatandaşlar, Cumhurbaşkanı'nı ve milletvekillerini seçiyor. Milyonlarca insan için bu önemli seçim sonuçları ise büyük merak konusu olmaya devam ediyor. Türkiye bu seçimle resmi olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiyor. Yurtdışında, Almanya, Belçika, Hollanda, ABD, Fransa gibi ülkelerden yüzbinlerce Türk vatandaşı sandığa gitti. Peki 24 Haziran yurtdışı seçim sonuçlarına göre hangi parti şu an için önde gözüküyor? Hangi parti kaç oy aldı? İşte ülke ülke yurtdışı Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçim sonuçları...

Sandığımdan hangi partiye ve Cumhurbaşkanı adayına kaç oy çıktı? TIKLA ÖĞREN
TÜM SONUÇLAR İÇİN TIKLAYIN

Oylar hangi halde geçerli, hangi halde geçersiz sayılacak? TIKLA-ÖĞREN

NET SONUÇLAR İÇİN TIKLAYIN

Yurt dışı oylarında da AK Parti ve Erdoğan önde

Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri için yurt dışında kullanılan oyların sayımına ATO Kongre Merkezi'nde yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde hemen hemen yurdun tüm oyları sayıldı. Gayriresmi sonuçlara göre AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğam yurt içi oylarında çoğunluğu elde ederken, yurt dışı sonuçlarında da yine birinciliği üstlendi.

Ancak bazı sonuçlar vardı ki akıllarda soru işareti oluşturdu.

İRAN'DAN İNCE ÇIKTI

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin sayılı galip geldiği ülkelerden biri ve muhtemelen en şaşırtıcısı İran oldu. Kurulu 3 sandıktan İnce'nin adı yüzde 40 oranında çıkarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 35 oy aldı.

TÜRKİYE KARŞITI ÜLKELERDE İNCE VE DEMİRTAŞ ÖNDE

Mısır'da oyların yarısı sayılmışken Erdoğan 56.5 İnce ise 33.2 oranını yakaladı. Finlandiya'da Demirtaş 43.7 ile birinci Erdoğan 32.1 ile ikinci sırada yer aldı. Suudi Arabistan'da ilk sonuçlara göre İnce 62.1 ile birinci çıkarken Erdoğan 35.3 oy aldı.

Son dönemde yaptığı Türkiye karşıtyı açıklamalar ile Osmanlı'ya dokundurmalar yapan BAE'de de seçim sonucu diğer ülkelerle benzerdi. Muharrem İnce tamamı açılmayan sandıklardaki oylrın yüzde 72.9'unu alırken Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yüzde 20'de kaldı.

 

ALMANYA'DA OY KULLANIM ORANI YÜZDE 49.74

Yurt dışında 1 milyon 443 bin 585 Türk seçmenle en fazla kayıtlı seçmene ev sahipliği yapan Almanya'da ise oy kullanım oranı 717 bin 992 oyla yüzde 49.74'e ulaştı.  Almanya'nın ardından en fazla Türk seçmenin bulunduğu Fransa'da ise 340 bin 751 seçmenin 170 bin 901'i oy kullanarak oy kullanım oranını yüzde 50.15'e yükseltti.  Veriler, 260 bin 264 seçmenli Hollanda da 130 bin 383 kişinin sandığa gittiğini, oy katılım oranının ise yüzde 50.1 olduğunu gösterdi. 

Avusturya'da ise oy kullanım oranı 106 bin 657 kayıtlı seçmenin 55 bin 273'ünün oy vermesiyle birlikte yüzde 51.82 olarak ortaya çıktı. Birleşik Kralık'ta kayıtlı bulunan 99 bin 250 seçmenin 47 bin 517'si oy kullandı. Birleşik Krallık'taki oy kullanım oranı 47.88 oldu.  Avrupa genelinde ise en dikkati çeken rakamların Lüksemburg'da olduğu görüldü. Kayıtlı seçmen sayısı 778 olan Lüksemburg'da 10 bin 240 kişi sandığa giderek, oy kullanım oranını yüzde bin 316'ya yükseltti. Lüksemburg'daki yüksek katılım oranının Almanya, Fransa ve Belçika'dan giden seçmenler nedeniyle yüksek olduğu düşünülüyor. 

ABD'DE OY KULLANIM ORANI YÜZDE 34.88

Yüksek sayıda Türk seçmene sahip ülkelerden ABD'de oy kullanım oranı Avrupa ülkelerinin gerisinde kaldı. 

Veriler, 106 bin 301 kayıtlı seçmene sahip ABD'de 37 bin 75 kişinin oy kullandığını, bunun da yüzde 34.88'lik bir katılım oranına tekabül ettiğini gösterdi. 

YURT DIŞI OYLARINDA REKOR

Toplamda, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 47 bin 323 seçmenin 1 milyon 486 bin 408'ü, 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy kullanarak rekor kırdı.

Yurt dışı genelindeki dış temsiliciklerde ve şimdiye kadar gümrük kapılarındaki oy kullanım oranı yüzde 48.78'e ulaştı.

Yurtdışı sonuçlarında 20.00 itibarıyla dikkat çeken rakamlar ise şu şekilde: 

Mısır'da oyların yarısı sayılmışken Erdoğan 56.5 İnce ise 33.2 oranını yakaladı.

Finlandiya'da Demirtaş 43.7 ile birinci Erdoğan 32.1 ile ikinci sırada yer aldı.

Suudi Arabistan'da ilk sonuçlara göre İnce 62,1 ile birinci çıkarken Erdoğan 35,3 oy aldı. 

AHL'DE SANDIKLAR KAPANDI

 Atatürk Havalimanı'nda, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde oy verme işlemi sona erdi.

Yurt dışı seçmen kütüğüne bağlı vatandaşların, havalimanı geliş ve gidiş katında kurulan 12 sandıkta 7 Haziran'da başlayan oy verme işlemi, bugün saat 17.00'de tamamlandı. 

Bazı vatandaşlar son anda sandıklara gelerek, oy verme işlemini gerçekleştirdi. Uçakları gecikmeli inen bazı vatandaşlar ise saat 17.00'den sonra sandıkların olduğu bölüme geldikleri için oylarını kullanamadı. 

Son dakikalarda oyunu kullanan Murat Mayor, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ABD'nin başkenti Washington'dan uçakla geldiğini, seferini oy kullanma saatine göre ayarladığını söyledi. Mayor, sandığa yetişmek için pasaport kontrolünü hızla geçtiklerini ifade ederek, "Hepimize hayırlı olsun." dedi. 

ABD'de yaşayan Ayşe Öztürk, Atlanta'dan isteyerek oy kullanmaya geldiğini, son anda yetiştiği için çok mutlu olduğunu belirtti. 

Burkina Faso'dan gelen Mehmet Mustafa Çelik de uçak geciktiği için biraz geç kaldıklarını ancak oylarını kullanabildiklerini söyledi. Çelik, tercihini yapmak için uzun yoldan geldiklerini dile getirerek, "Ülkemiz için inşallah hayırlı olur." ifadesini kullandı. 

Geç kaldığı için oy kullanamayan Gökhan Tektaş ise ABD dönüşü pasaport görevlisinin işlemlerin 17.00'de sona ereceğini bildirmesi üzerine acele ettiklerini fakat yetişemediklerini anlattı. Beş dakika geç kaldıkları için oy veremediklerini aktaran Tektaş, seçimin Türkiye için hayırlı olması temennisinde bulundu. 

İngiltere'nin başkenti Londra'dan gelen Deniz Konca ise uçak rötar yaptığı için oy verme işlemine geç kaldığını kaydetti. Konca, sadece 5 dakika geç geldiği için oy kullanamadığını belirterek, çok üzgün olduğunu dile getirdi. 

Oylamanın sona ermesinin ardından oylar, sandık görevlilerinin eşliğinde çuvallara konarak, mühürlendi. Bu sırada terminalde polisler güvenlik önlemi aldı.