Kültür Sanat Servisi
Dünyadaki en kapsamlı Osmalı Kağıt Paraları Koleksiyonu'nun sahibi, Sultanahmet Köftecisi Mehmet Tezçakın, koleksiyonunu sergileyememenin kendisini derinden üzdüğünü belirterek, “Gelişmiş her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de bir para müzesi kurulmasının zamanı geldi. Bu konuda her türlü fedekarlığa hazırım” dedi.
Tezçakın, 7 yaşında gazoz kapakları ile başlayan toplama merakının ardından bütün dünya madeni ve kağıt paralarının koleksiyonunu yapmaya başladığını, son 30 yıldır da Osmanlı kağıt paraları üzerine yoğunlaştığını anlattı. Bu süre içerisinde 45 koleksiyonu bütün parçaları ile satın alarak, fuarlara, müzayedelere katılarak dünyanın en kapsamlı Osmanlı Kağıt Paraları Koleksiyonu'nu oluşturduğunu kaydeden Tezçakın, şunları söyledi:
“Dünyada halen 12 bine yakın Osmanlı kağıt parası bulunmaktadır. Bunların 7 bin 500'nü ben topladım. Üzüldüğüm konu, her bir parçasının ayrı hikâyesi olan, her bir parçası yüzyıl öncesinde 3 kıtada onlarca ülkede kullanılmasından dolayı evrensel değere sahip bu koleksiyonumun kasamda tozlanması, bu nadide parçaları sergileyememek, bu güzellikleri paylaşamamak beni derinden üzüyor.”