Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Karadeniz Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Suat Gürkök, kaya ıslah çalışması dolayısıyla 22 Eylül'den itibaren bir yıl süreyle ziyarete kapatılan Sümela Manastırı'nın bu süreçte restore edilmesi önerisinde bulundu.


Gürkök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Maçka ilçesinde Altındere Vadisi'ndeki Karadağ'ın eteklerinde vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikteki ormanlık alanda bulunan Sümela Manastırı'nın Türkiye'nin dünyada markalaşmış ziyaret alanlarından olduğunu söyledi.


Trabzon ve Doğu Karadeniz'in turizmde Sümela Manastırı ile tanındığını belirten Gürkök, "Sümela, kente, bölgeye gelenlerin yüzde 80, yüzde 90'ının ziyaret ettiği bir yer. Bir yıl kapalı olmasının, turizme olumsuz etkileri olacaktır. Eğer ıslah çalışması gerekliyse o da yapılacaktır çünkü güvenlik açısından kuvvetlendirme çalışmaları gerçekleştirilecek" dedi.


Sümela Manastırı'nda bu süre içinde sadece kuvvetlendirme çalışması yapılmasını istemediklerini belirten Gürkök, şunları ifade etti:
"Oraya çıkan yolun rehabilite edilmesini, içeride ziyarete açılmayan odaların da bu zaman zarfında iyileştirilerek ziyarete açılmasını istiyoruz. Böylece 'Bir sene kapalı kaldı ama Sümela'nın yeni yüzü ortaya çıktı' diye tanıtım yapabiliriz. O sayede de ziyaretçi sayımızı artırarak, bir senelik kaybımızı da karşılamış oluruz. Çalışmanın mayıs ayına gelmeden bitirilmesi çok daha güzel olur ama teknik açıdan bitirilemeyecekse yapacak bir şeyimiz yok.