GİZEM DUMAN

2013’te “kendine dönük” flaş patladı ve bir anda ışık dünyayı sardı. “Selfie” dediler adına…
Yıllar eskidi çılgınlık eskimedi; aynı popülaritesiyle devam ediyor. 
Türkiye’de ‘özçekim’ diye tabir edilen selfie, psikologlar arasında tartışmalara bile sebep oldu. 
Kimi “Selfie bir hastalıktır’ dedi, kimi “Kişinin özel anlarını çekip, sosyal ağlarda paylaşması normal. Fakat her davranışı kayıt altına alıyorsa narsistik bir doyum olarak yorumlanabilir” diye teşhis koydu.
Amerikan Psikologlar Derneği ise, selfie çekmenin ve bunu sosyal medyada paylaşmanın “ruhsal bir bozukluk” olduğunu duyurdu. Ve hastalığı ‘selfitis’ olarak adlandırdı. Dahası bunu özgüven eksikliğini gidermenin bir yolu olarak yorumladı. 
Bu kişisel çekimi fırsata çevirenler, hiç beklemeden “selfie çubuğu”nu üretti. Artık herkesin çantasında bir selfie çubuğu bulunuyor!
Biz de konunun eğlenceli kısmını ele aldık bu hafta... 

Zirve yaptığı an
Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün şantiyesine gizlice girip kulesine tırmanan iki çılgın arkadaş, vincin üzerinde 350 metrede özçekim yaptı. 

MESSİ’DEN METROYA

Dünyaca ünlü futbolcu Messi’yle selfiesi olan Arda Turan bu defa İstanbul’da metroyu kullanmayı tercih etti. Turan’ı gören bir yolcu, “Sen o ünlü futbolcu değil misin oğlum?” dedi. Ünlü futbolcu, bu anı böyle fotoğrafladı. 

BİR İLK!

Tarkan da geçen yıl Instagram hesabı açtı. İlk fotoğrafını selfie çekerek ‘Merhaba’ notuyla paylaşması beğeni rekoru kırdı.

Survivor hatırası

Acun Ilıcalı, Survivor’ın son sezon yarışmasında çamurlu oyundan sonra yarışmacılarla selfie çekerek Instagram hesabına koydu.

Bahçeli de katıldı

MHP’li sanatçı Mehmet Aslan, Instagram’dan Genel Başkan Devlet Bahçeli ile çektiği selfie fotoğrafının altına, “Sn. Devlet Bahçeli’yle tarihte ilk çekilen selfie” notunu düştü.