Eda Akay

Size bu akşam Eurovision’u kimin kazanacağını söyleyelim mi? Kabul, bu medyumların, kâhinlerin bile cesaret edemeyeceği büyük bir iddia olur.
Ama geçmişe bakarak en azından bir “şampiyon” profili çıkarabiliriz.
 SENİN SOLİSTİN GÜZEL Mİ?
 Son yıllara baktığımızda, adayımız önce güzel bir kız olacak. 
Ama bu güzelliği iki şeyle tamamlamanız gerekiyor:
Birincisi, şarkınızın tempolu ve nakaratının kolay ezberlenir olması...
İkincisi de görsel şov...
Marija Naumova’dan (2002) Sertab Erener’e (2003), Ruslana’dan (2004) Elena Paparizu’ya (2005), Lena’dan (2010) Nigar’a (2011), Emmelie de Forest’e (2013)… 
Bu şampiyonların hepsi yukarıda saydığımız üç özelliği taşıyordu.
Bir tutam güzellik, bir çay bardağı tempo, bir tatlı kaşığı şov... 
Afiyet olsun!
Peki, arada kalan öteki yıllar?
MARJİNALLEŞMİŞLERDEN MİSİNİZ?
Eğer güzel değilsen, bir şansın daha var; marjinal olmak…
Cinsiyeti tartışmalı Dana International (1998), görüntüsü ürkütücü Lordi (2006), sakallı kadın Conchita Wurst (2014)... 
Bu kadar.
Arada bir iki “normal” sanatçı birinci olmuşsa, onları da koskoca 60 yılın istisnaları saymak gerekir.

Sertab Erener

 2003’te ülkemizi temsil eden sanatçı, “Everyway that I can” ile hareketli, dile dolanan bir şarkıyla çıktı sahneye. Büyüleyici görsel şovu ve güzelliğini de katarak onurumuz oldu. Türkiye ilk birinciliği, başta İngilizce diye karşı çıkılan şarkıyla aldı.

Elena Paparizu

‘Bir numaram’ dedi, bir numara oldu

 

2005’te Yunanistan’a birinciliği getiren Elena’nın kıvrak parçası ve hareketli şovu güzelliği ile birleşince başarı geldi. Sanatçı yarışmaya, “My Number One” şarkısıyla katılarak, 230 puan almıştı. 

Ruslana

İstanbul’un şampiyonu ‘vahşi dans’

2004’te birincilik kürsüsü Ruslana’nın oldu. Ukraynalı şarkıcı, güzelliğinin yanı sıra tempolu parçası “Wild Dances” ile zirveye çıkmayı başardı. Daha sonra siyasete atılan Ruslana milletvekili seçildi.

Dana International

İsrail’in ‘Diva’sı

2004’te birincilik kürsüsü Ruslana’nın oldu. Ukraynalı şarkıcı, güzelliğinin yanı sıra tempolu parçası “Wild Dances” ile zirveye çıkmayı başardı. Daha sonra siyasete atılan Ruslana milletvekili seçildi.

Jamala FİNALE yükseldi

Bu yıl İsveç’in başkenti Stockholm’de gerçekleştirilen 61. Eurovision Şarkı Yarışması’nın ikinci yarı finalinde, 10 finalist daha belli oldu. 18 ülkenin final için mücadele ettiği şarkı yarışmasının ikinci yarı finali önceki gün akşam Globe Arena’da gerçekleştirildi. 18 ülkenin temsilcisinin tek tek sahne alarak şarkılarını seslendirdiği mücadelede, Türkçe sözlerin yer aldığı “1944” adlı şarkıyı seslendiren Ukrayna temsilcisi Tatar Türkü Jamala, yarın gerçekleştirilecek finale yükseldi.