Buna göre, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce sunulan hizmetlerden pasaport ve sürücü belgesi başvuru durumu sorgulama işlemleri, e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

Ehliyetiniz elinize ulaşmadıysa ne yapmanız gerekir?
PTT görevlisi 2 defa adrese teslim edemediği durumlarda ehliyet belgeleri 7 gün süre ile PTT şubesinde bekletilecek, PTT görevlileri beyan sırasında verdiğiniz telefon numarasına ulaşmak suretiyle belgenizi almanızı isteyecek. Telefon ile ulaşılamaması durumunda ise ehliyet belgeniz başvuru yaptığınız Nüfus Müdürlüğüne gönderilecektir. Aynı zamanda PTT görevlisi gönderiyi teslim edemediğinde kapınıza "sizi adresinizde bulamadığına dair kağıt" yapıştırmaktadır. Yakınınızda teslim alabilir. PTT görevlisinin inisiyatifine kalmış bir durumdur.

Ehliyetim kaç günde elime ulaşır?

 

Ehliyetler en geç "1 hafta" içerisinde kişinin elinde olacağını tahmin ediyoruz. Eğer ehliyetiniz gelmediyse ve cep telefonunuza barkod için SMS gönderilmediyse, öncelikle baskı işlemleri yapılmamış olabilir ya da cep telefonu veya adresinizi işlemler esnasında hatalı vermiş olabilirsiniz.

Eğer çok süre geçti ve ehliyetiniz gelmediyse "PTT Müşteri hizmetlerini" aramanızı öneririz.

Geçici ehliyet belgesi kaç gün geçerli?
Ehliyet belgesi için başvuru yapanlara trafik tescil şubesi tarafından  Ek-50 Belgesi (geçici ehliyet belgesi) verilmektedir. Geçerlilik süresi 15 gündür. Muhtemelen 15 gün olmadan yeni ehliyetiniz gelir. Ehliyetiniz geç gelirse ve araç kullanmanız gerekirse trafik tescil şubesine uğrayarak geçici belgenin süresini uzatınız.

Ehliyetler kişinin işlemler esnasında "beyan ettiği" adrese gönderilmekte. Nüfus müdürlüklerinde işlem yapıldığı sırada bilgiler anında online sisteme işlenmekte ve basım süreci başlamaktadır.

Ehliyetim gelmedi? Ehliyetim elime ulaşmadı? Ehliyetim nerede? Ehliyetim ne zaman gelir? Ehliyet için PTT sorgulaması nasıl yapılır? Gibi bir çok sorunun cevabı alt kısımda yer almaktadır.

PTT İle Ehliyet Belgemin Nerede Olduğunu Nasıl Sorgularım?
Nüfus müdürlüklerinde işlem yapılırken sizden "adres" ve "cep telefonu numarası" isteniyor. Ehliyet belgeniz bu adrese gönderiliyor, gönderi takip numarası ise cep telefonunuza. İşlemler sırasında size herhangi bir barkod numarası verilmiyor.

Yeni ehliyetiniz basım merkezinde üretildikten sonra "PTT Kargo Aracılığıyla" vermiş olduğunuz adrese gönderiliyor.

Basım işlemi bitip yeni ehliyetiniz kargoya iletildiğinde "cep telefonunuza" mesaj yoluyla "barkod numarası" gönderilmektedir. İşte bu barkod numarasıyla ehliyetinizi online olarak nerede olduğunu görebilir ve elinize ulaşmadıysa nereye iletildiğini sorgulayabilirsiniz.

e-Devlet Kapısı şifresi edinen kullanıcı sayısı, rekor seviyeye ulaştı. Daha önce (05 Ocak 2015) günlük 97 bin iken bu sayı, 30 Temmuz 2015 tarihi itibarıyla yaklaşık 110 bine yükseldi. Söz konusu artış büyük ölçüde, 28 Temmuz 2015 tarihinde açılarak 05 Ağustos 2015 tarihine kadar hizmet verecek olan e-Kayıt uygulamasından kaynaklanıyor.
 
Yükseköğretim programına yerleşen üniversite öğrencileri, e-Kayıt uygulaması aracılığıyla, kazandıkları üniversitelere gitmeksizin, www.türkiye.gov.tr üzerinden resmi kayıt yaptırabiliyor. Daha önce öğrencilerin, belirtilen tarihte, 5 günlük süre içinde, istenilen belgeleri kazandıkları üniversiteye götürerek kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekiyordu. Öğrencilerin, kamu kurumlarından alınması gereken belgeleri toplamaları ve yaşadıkları illerden yükseköğretim programlarına yerleştikleri üniversitelerin bulunduğu şehirlere giderek başvuruda bulunmaları, hem zaman, hem de maliyet açısından önemli bir kayba neden oluyordu.

Kayıt için gerekli belgeler

e-Kayıt aracılığıyla, kayıt için ihtiyaç duyulan Askerlik Durum Belgesi (Milli Savunma Bakanlığı) , Nüfus Kayıt Örneği (Nüfus Vatandaşlık İşleri), Lise Mezun Belgesi (Milli Eğitim Bakanlığı) ve yerleşme belgesi (ÖSYM) www.türkiye.gov.tr üzerinden sorgulanabiliyor. Anlık sorgulamanın ardından, gerekli şartların sağlanması koşuluyla kayıt işlemi kolaylıkla gerçekleşiyor.

Türkiye'de e-Devlet Kapısı hizmetlerinde ulaşılan seviyeyi göstermek bakımından örnek bir uygulama sayılan e-Kayıt hizmeti aracılığıyla hâlihazırda (30 Temmuz) yaklaşık 150 bin öğrenci kayıt yaptırdı.
106 farklı devlet üniversitesine yerleşme hakkı kazanan toplam 514.213 üniversite adayı, e-Kayıt hizmetinden yararlanabilecek.

Bu haktan yararlanabilecek tüm öğrencilerimizi e-Devlet Kapısı'na davet ediyor ve 2015 ÖSYS sonuçlarıyla yerleşen tüm adaylarımıza başarılar diliyoruz.